Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir?

0
276
Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir
Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir

Zeytin yaprağının faydaları yere göğe sığmayacak kadar çok ve etkisi oldukça yüksektir. Zeytinin kendisi ayrı yaprağı ve yağı ayrı tam bir şifa kaynağıdır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin, en sağlıklı yağ olan zeytinyağını aynı zamanda mucizevi yapraklarını da beraberinde sunmaktadır. Zeytin ağacı Akdeniz ve Ege bölgesinde oldukça fazladır.

Zeytin ağaçları çok uzun ömürlü olup ortalama 300-400 yıl yaşamaktadır. Bu bereketli ağacın yağı, meyvesi sofralara, yaprağından elde edilen çayına kadar her alanda karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda zeytin ağacının sarı renkli, esmer dalgalı olan odunu sayesinde marangozluk sektöründe de kullanılır. Yıllardır doğal ilaç olarak çoğu hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar yaratan zeytin ve yaprağı günümüzde de büyük öneme sahiptir. Zeytin yapraklarının doğal bir antibiyotik olması ve kalp, damar sistemini koruması sayesinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Zeytin Yağının Faydaları Nelerdir
Zeytin Yağının Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Ve Zeytinyağının Sağlığa Yararı

Zeytin yaprağının faydaları en az yağı kadar fazladır. Zeytin yaprağı gerek kurutulduğunda çayı ile zayıflamada yardımcı oluyor gerekse de bağışıklık sistemine yardımcı rol oynuyor. Soğuk algınlığı, romatizma, bronşit ve beraberinde birçok hastalığa şifa olan bu bitki aynı zamanda cilt hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Cildin genç ve parlak görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

  • Hepatit B gibi virüslere karşı koruyucudur.
  • Kan şekerini düşürmektedir.
  • Mantarların yayılmasını engellemektedir.
  • Strese ve yorgunluğa iyi gelmektedir.

Zeytin Yaprağının Kullanımı

Zeytin yaprağının faydaları kozmetikten ilaç sektörüne ve tıbbın birçok dalına kadar uzanmaktadır. Zeytin yaprağı, şifa ve vitamin dolu bir çay hazırlanma imkanı sağlamaktadır. Yaprakları birkaç dakika bekletmek narin ve doyurucu bir çay olmasını sağlar. Aynı zamanda gün içerisinde birçok vitamin ve mineral bu çay sayesinde alınmış olmaktadır.

Vücutta mikrop kapmış yaralara çok iyi gelen zeytin yaprağı aynı zamanda toz haline getirilerek, tahriş olmuş bölgeye uygulanır ve mikropları arındırır. İster çay halinde ister farklı karışımlarla elde edilen çay gün içerisinde rahatlayıp, gevşemeye olanak sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker hastalıkları tedavi sürecini hızlandırması açısından günlük tüketimi faydalı olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz