Vücut Yağları Nasıl Yakılır?

0
92
Vücut Yağları

Çoğu insanın kilolarıyla başı dertte. Bu sebeple de bu kiloları vermenin yollarına bakıyor. Kilolarımızın en önemli sebebi yağlardır. Bu yağları yaktığımız taktirde kilo vermemiz çok basit ve kaçınılmaz olacaktır. Diyetisyenler ya da kondisyonerler ağır diyetler uygulayabilir. Fakat bu diyetler ani kilo kaybına yol açtığı için pek de sağlıklı değildir. Ani kilo kayıpları, kas sistemlerinize zarar verir ve vücudunuzdaki su miktarını azaltır. Bu sebeple bu yazımızda sağlıklı bir şekilde yağ yakmanın, kilo vermenin yollarını ele alacağız.

Sağlıklı Şekilde Yağ Yakarak Nasıl Kilo Verilir?

Kilo verirken vücudunuzdaki vitamin ve protein miktarını belli bir seviyede tutmanız gerekmektedir. Öncelikle, kilo vereceklere ilk tavsiyemiz aldıkları kalori miktarını azaltmaları gerektiğidir. Aldığın kalori, yaktığın kaloriden fazla olduğu müddetçe kilo vermeniz zora girecektir. Hazır yiyecekler tükettiğinizde; aldığınız kalori miktarını ambalaj paketleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında hazır yiyecek haricindeki yiyeceklerin kalori miktarını sağlık bakanlığının yayımladığı tablodan öğrenebilmeniz mümkündür. Aldığınız kalori miktarı, porsiyonunuz ile de yakından alakalıdır. Çoğu zaman restoranlarda gelen ya da evinizde hazırladığınız yemeklerin porsiyon miktarı olması gerekenden fazladır. Yediğiniz yemek için ideal porsiyon miktarını öğrenmek için; Türkiye Diyetisyenler Derneği Beslenme Rehberi’ni incelemelisiniz. Restoranlarda gelen ya da bir arkadaşınızın sunduğu bir yemeğin tamamını bitirmek zorunda olmadığınızın bilincinde olunuz. Sağlığınız ve idealleriniz her şeyden önemli olmalıdır.

Sağlıklı yağları tüketmek de çok önemlidir. Sıfır yağlı yemekler pek mümkün olmadığından sağlıklı yağlar tüketmeniz gerekecektir. Doymuş yağlar sağlığınız için son derece zararlıdır. Kilo vermeniz için kullanacağınız tek yağ doymamış yağ olmalıdır. Evde hazırladığınız yemekleri tereyağ ile ya da trans yağlarla yapmamalısınız. Yemeklerde kullanacağınız yağlar zeytinyağı olmalıdır. Bu sağlıklı yağları doğrudan alabileceğiniz gibi dolaylı yollar olan kuru yemişlerden de alabilirsiniz. Elbette hiç doymuş yağ tüketmemek de zordur. Yine de kullanmak zorunda olduğunuz durumlar olabilir. Fakat bu miktar aldığınız toplam kalorinin yüzde onunu geçmemelidir.

Hazır Yiyeceklerin Kiloya Etkisi

İşlenmiş yani hazır yiyecekler fabrikalarda bazı aşamalardan geçer ve bu aşamalardan sonra paketlere konularak sunulur. Genellikle bu gıdalar diğer gıdalara göre daha kalorilidir. İşlenmiş gıdalarda daha fazla yağ, şeker ve tuz gibi maddeler bulunur. Bunlar direkt kilo demektir. Çoğu zaman evde hazırladığımız sağlıklı besinlerdeki gibi bu yiyeceklerde vitamin yoktur.

Kilo vermeyi kafaya koyduysanız eğer öncelikle hayatınızdan bu hazır işlenmiş yiyecekleri kademeli olarak çıkarın. Birden kesin demiyoruz size, kısım kısım yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Bu sağlıksız besinler yerine meyve tüketiminizi artırabilirsiniz. İşlenmiş gıdaların da bir derecesi vardır. Her gıdanın zarar derecesi elbette ki aynı olamaz. Çok işlenmiş gıdalar örneğin; tavuk ve balık fileto, hamburgerler, kolalar ve patlamış mısır gibi gıdalardır. Bu gıdaları kilo verme gibi bir sorununuz olmasa bile tüketmemeniz; sağlığınız açısından önemlidir.

Vücut Yağları Nasıl Yakılır?

İşlenmiş gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarmak için çok sağlam bir iradeniz olması gerekir. Örneğin; markette alışveriş yaparken bu reyonlardan olabildiğince uzak durunuz. Gıda pazarlamacıları sizleri de düşünerek daha organik daha light yiyecekler üretmektedir. Fakat, bu sadece bir kandırmacadır. Sıfır kalorili bir kolanın olması mümkün değildir. Bu gibi aldatmacalara düşmemeniz sizin adınıza önemlidir. Evdeki beslenme alışkanlıklarınızı da değişmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sebze ağırlıklı beslenmeniz hem sağlığınız açısından hem de kilo vermeniz açısından belirleyici olacaktır. Sebze ağırlıklı beslenirken de porsiyon miktarınıza dikkat edin. Sebze de olsa onun da bir kalorisi vardır. Tüm bu saydıklarımıza uyduğunuz taktirde; kilo vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here