Vitamin Takviyesi

1
955

Vitaminler ve sundukları sağlık yararları hakkında birçok yanlış anlama var. Vitaminler, vücudun sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, belirli vitaminlerin büyük dozlarda alınması aslında zararlı olabilir. Çoğu insan için, vücudumuzun takviyeleri almak yerine çeşitli sağlıklı, işlenmemiş gıdaları yemekten ihtiyaç duyduğu vitaminleri almak en iyisidir. 

Vitamin takviyeleri sıklıkla tavsiye edilmez ve profesyonel tavsiye alınmadan alınır. Bunlar genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek veya stres gibi yaşam tarzı sorunlarını gidermek için bir ilaç olarak kullanılır. Popüler inanışın aksine, vitaminler uyuşturucu ya da mucize tedavileri değildir. Çeşitli metabolik fonksiyonlara katılan organik bileşiklerdir. Tıbbi tavsiye altında tavsiye edilmedikçe yüksek doz takviyeleri alınmamalıdır.

Yalnız vitamin, cevap değil

Vücudumuzdaki bir dizi karmaşık süreç için uygun denge ve yeterli temel besin elementleri önemlidir. Vitaminler takviye olarak alındığında, en sağlıklı diyetleri bile yiyerek elde edilemeyen seviyelerde vücuda verilir. 

Ekleme ayrıca, tek başına yediği tek bir vitaminin büyük dozlarına neden olabilir. Vitaminler tüketildiğinde, yol boyunca onlara yardımcı olacak pek çok yoldaşı vardır. Örneğin, yiyeceklerdeki provitamin A’ya (beta-karoten) yüzlerce karotenoid akraba eşlik eder.

Sadece bir vitamin hapı almak, enerji kaybetmek veya enerji kaybetmek için anında bir çözüm değildir. Bize koruma sağlayan bitki besinlerinde (çoğu bilmediğimiz bile) bir dizi bileşenin bileşimidir. Bunlardan birini yapay olarak kaldırdığınızda ve bağlamdan tamamen çıkardığınızda, bu kadar etkili olmayabilir ve bazı vitaminler için olumsuz etkilere sahip olabilir.

Önerilen diyet alımları

Birçok insan yanlışlıkla küçük miktarlarda vitaminler sizin için iyi olduğundan, büyük miktarların daha iyi olması gerektiğine inanmaktadır. Vitaminler durumunda, daha az olanın kuralını takip etmek daha iyidir. 

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünebilir, yani vücutta depolanabilirler. Bu vitaminlerin, özellikle de vitamin A’nın yüksek dozlarda alınması, uzun süre boyunca, tıbbi olarak teşhis edilmiş bir eksikliğiniz olmadıkça, vücutta zararlı seviyelere yol açabilir. 

Suda çözünebilir vitaminlerin bazıları ayrıca yüksek dozlarda yan etkilere neden olabilir. Örneğin, B6 vitamini büyük dozlarda alındığında sinir hasarı ile ilişkilendirilmiştir.

Sağlıklı bir yetişkin için, takviyeler kullanılırsa, genellikle önerilen diyet alımına (RDI) yakın seviyelerde alınmalıdır. Tıbbi tavsiye altında tavsiye edilmedikçe yüksek doz takviyeleri alınmamalıdır.

Eksiklikler ve hastalık

Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri karaciğerde ve vücut yağında kilitlenebilir ve uzun süre depolanabilir. B-kompleksi ve C vitamini gibi suda çözünen vitaminler çoğunlukla daha kısa bir süre için saklanır. 

Bir vitamin eksikliği sağlığınızı etkilemeden önce haftalar veya aylar alır. Mesela, scurvy’i geliştirmeden önce C vitamini almak aylar sürmez. Her zamanki diyetiniz çok çeşitli taze yiyeceklerden oluşuyorsa, iyi beslenmede ara sıra bir ara vermek size zarar vermez.

Bazen takviyeler gereklidir

Takviyeler, bazı insan grupları için oynamak için bir rol var. Örneğin, uzun süreli kısıtlayıcı kilo verme diyetleri veya diyare, çölyak hastalığı, kistik fibroz veya pankreatit gibi malabsorpsiyon sorunları olan kişiler eklerden yararlanabilirler. 

Folik asit takviyeleri, spina bifida gibi nöral tüp defekti olan bir bebeğe sahip olma riskini azaltmak için gebeliği planlayan kadınlar için şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca vegan diyetlerini takip eden kişiler, özellikle de hamile ise B12 vitamini takviyesinden faydalanabilirler. 

Vitamin takviyeleri almaları gerektiği konusunda doktorları tarafından tavsiye edilen kişiler, kişinin durumuyla ilgili diyet tavsiyesi sağlamak için doktorlarıyla çalışabilecek akredite bir diyetisyenle görüşmeye teşvik edilir.

Ek almak gerekiyorsa, tek besin takviyeleri veya yüksek doz multivitaminler yerine, önerilen diyet düzeyinde multivitaminleri almak en iyisidir.

Soğuk algınlığı ve C vitamini

Birçok insan C vitamininin soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Dünya çapında kapsamlı araştırmalara rağmen, bunu kanıtlamak için hala güçlü bir kanıt yoktur. Bazı çalışmalar sürekli olarak veya yüksek dozda C vitamini (günde 1000 mg’dan fazla) alarak ya da ilk olarak soğuk algınlığı semptomları geliştirdiğinizde, semptomların ve sürenin bir kısmını hafifletebileceğini göstermiştir. Soğuk algınlığı önlemez. 

Ayrıca, yüksek dozda C vitamini almakla ilişkili sağlık risklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Büyük dozlarda bulantı, karın krampları, baş ağrısı, yorgunluk, böbrek taşı ve ishale neden olabilir. Vücudunuzun diğer besin maddelerini işleme (metabolize etme) yeteneğini de etkileyebilir, örneğin tehlikeli derecede yükseltilmiş demir seviyelerine yol açabilir.

Vücutta aşırı miktarda C vitamini, diyabet testleri gibi tıbbi testlere de müdahale ederek yanlış sonuç verebilir. 

Yetişkinlerin günde yaklaşık 45 mg C vitamini ihtiyacı vardır ve herhangi bir fazla miktar atılır.

Stres, depresyon ve kaygı

Bazı vitamin ve omega-3 yağ asidi eksiklikleri duygusal rahatsızlıklara neden olabilir. Ancak, eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, vitamin eksikliği yerine stres, depresyon veya sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarından (yetersiz uyku veya sigara içme gibi) dolayı olma olasılığı daha yüksektir. 

Baskı altında hissetmek otomatik olarak bir vitamin eksikliğine yol açmaz, bu nedenle bir vitamin takviyesi almak stresli hislerin gitmesine neden olmaz. Şizofreni ve bipolar bozukluk gibi daha ciddi ruhsal hastalıklar, sağlıklı bir diyet ve iyi besin alımı bir kişinin durumlarıyla daha iyi başa çıkabilmesine yardımcı olmasına rağmen, vitaminler tarafından neden olunmaz veya önlenmez.

E vitamini ve kalp hastalığı

E vitamini, kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek yararlı bir antioksidan olarak yaygın bir şekilde desteklenmektedir. Ne yazık ki, birçok büyük ölçekli inceleme, vitamin E takviyelerinin kalp hastalığından ölümleri önlediğine dair kesin kanıt bulamamıştır. Aslında, bu tür takviyeleri almak tüm neden ölüm riski daha yüksek olabilir.

Kanser kürleri

Yüksek dozlarda A vitamini kanseri tedavi etmez ve özellikle gıda yerine hap olarak alındığında toksik olabilir. E vitamininin bazı kanser türlerinin önlenmesinde küçük bir rol oynayabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmasına rağmen, diğer kanser türlerinin başlangıcını hızlandırabileceğine dair kanıtlar da vardır. Ancak, bu kanıtlanmamış veya onaylanmamıştır. 

Bazıları, antioksidanların mega kültürlerinin, kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel kanser tedavilerinin etkinliğine yardımcı olabileceğini iddia etseler de, kanıtlar bunu desteklemekten çok uzaktır. Aslında, antioksidanların mega mantarlarının, kanserlerin yok etmek istediği kanser hücrelerini korumaya yardımcı olarak kanser için bazı tıbbi tedavilere müdahale edebileceği gösterilmiştir.

Bazı araştırma bulguları

Ek kullanım ile ilgili bir dizi çalışma negatif bulguları göstermiştir. Örneğin:

  • A vitamininin (beta-karoten) bazı kanserlerin riskini azalttığı düşünülmüştür, ancak ek formda alındığında, sigara içenlerde akciğer kanseri gibi başkalarında bir artış ile bağlantılı olmuştur.
  • Birkaç uzun süreli çalışma, prostat, meme ve akciğer kanseri riskinin, E veya C vitaminleri veya selenyum içeren yüksek dozda takviyeler alarak azalmadığını göstermiştir.
  • Yüksek dozda E vitamini takviyeleri alan insanların erken ölüm oranlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur (mortalite).

Yaşlanma karşıtı vitaminler

E vitamini, genellikle gençliğin potansiyel çeşidi olarak seçilmiştir. Bununla birlikte, herhangi bir vitaminin yüksek dozda alınmasının yaşlanmanın etkilerini durdurabileceği veya tersine çevirebileceğine dair bir kanıt yoktur. Herhangi bir vitamin, işaret eden bir cinsel hastayı geri kazanamaz veya infertilite tedavi edemez.

Vitaminler ve kronik hastalık

Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde, vitamin eksikliği nadirdir, ancak bazı vitaminlerin yetersiz alımı çok nadir değildir ve bir dizi kronik hastalıkla bağlantılıdır. Bunlar kardiyovasküler hastalık, kanser ve osteoporoz içerir. 

Kronik hastalığı önlemek için vitamin takviyeleri almanın etkilerini incelemek için devam eden bir araştırma vardır ve beslenme ve beslenme ile ilgili kanıtlar sürekli değişmektedir. Yüksek dozda vitamin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hatırlanacak şeyler

  • Vitaminler ilaç veya mucize kürleri değildir.
  • Çok miktarda vitamin almak zararlı olabilir çünkü vücudunuz sadece çok küçük miktarlarda vitaminlere ihtiyaç duyar.
  • Bol bol meyve, sebze, kepekli tahıl ve tahıl gevrekleri yiyerek vücudunuza ihtiyaç duydukları vitaminleri doğru seviyede ve doğru dengede verecektir.
  • Vitamin takviyeleri sağlıklı bir diyetin yerini alamaz, ancak diyetiniz yetersiz ise genel bir multivitamin yardımcı olabilir.
  • Vitamin takviyesine ihtiyaç duyabilecek kişiler, hamile ve emziren kadınları, alkolü tavsiye edilen seviyenin üzerinde olan kişiler, uyuşturucu kullanıcıları ve yaşlıları içerir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz