Tüketilmemesi Gereken İşlenmiş Gıdalar

0
607

İdeal olarak, çiftçilerin pazarına gitmeli ve sebzelerinizi ve diğer yerel yiyecekleri en doğal biçimlerinde almalısınız. Ama kim ısıya girer ve sıkışık bir pazardan yiyecek alırlardı. Her şeyi alabileceğiniz temiz ve klimalı bir markette durmayı tercih edersiniz. Konserve yiyecekler alabilir, doğranmış ve rafine hafifletici işlerinizi sizin için yapabilirsiniz. Ama biliyor muydun? Bu işlenmiş gıdalar sağlığınızın en büyük düşmanıdır. Sağlıksız yağlar, yüksek şeker, yapay katkı maddeleri ve koruyucu maddelerle yüklü, işlenmiş gıdalar tüm besin içeriklerinden arındırılır.

Bu noktada yediğimiz yiyeceklerin çoğu bir şekilde ya da diğerinde işlense de. Ama kesinlikle kaçınmanız gereken bazı işlenmiş yiyecekler var. Önlenmesi gereken en üst altı işlenmiş gıdayı dizdik. Market alışverişi için bir dahaki sefere onları listenizden vurduğunuzdan emin olun.

1. İşlenmiş etler

Kötü beslenme genel olarak yetersiz beslenme anlamına gelir. Yetersiz beslenmeyi ifade eder; Bir kişinin yeterli besin almaması ya da bir kişinin yeterli yiyecek tüketmemesi durumunda.

Eğer spor salonunda aylarca kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız, ancak istenilen hedeflere ulaşamıyorsanız kötü beslenme alışkanlıkları ana suçlu olabilir.

Pastırma, salam ve sosis gibi işlenmiş etler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanlara karsinojenik olarak adlandırılır. Ayrıca, işlenmiş etlerin sizi kolorektal kanserle etkileyecek kadar kötü olduğunu söyledi. Ama en sevdiğiniz pastırmadan vazgeçme gereği duymuyorsunuz, sadece tüketimi haftada bir kez sınırlayın.

2. Ketçap

Kim domates ketçapını sevmez! Taze domateslerden yapılan domates sosu, çok sağlıklı bir meyvedir. Öyleyse neden kaçının? Bu işlenmiş gıda maddesi kilerinizden çıkarmanız gereken ilk ürün olmalıdır. Sizin için bağımlılık yaratan ve çok zararlı olabilecek bol miktarda şekerle

3. Makarna, pizza sosu

Basitçe söylemek gerekirse, tüm zamanların favori marinara sosuna atıfta bulunuyoruz. Makarna ve pizzalarınıza birkaç kaşık marinara sosunu eklemek ve bununla birlikte yapmak çok kolay. Ama bu yapmaman gereken bir şey. Marinara, vücudunuza asla maruz kalmamanız gereken emülgatör ve koruyucularla doludur. Bir dahaki sefere market alışverişi yapıyorsunuz, işlenmiş yiyecekleri listenizden çıkarınız.

4. Rafine edilmiş un, beyaz pirinç ve diğer tahıllar

Market alışverişi yaparken, işlenmiş formlardan tamamen uzak durduğunuzdan emin olun veya en az işlenmiş ürünlere bakın. Chapattis’i seviyorsanız, en az işlenmiş formlarda buğday unu alın. Rafine unlar ve beyaz pirinçten kaçının. Bunun yerine kahverengi pirinç al. Karabuğday ve quinoa için bile en az işlenmiş ürünlere bakın.

5. Mikrodalga patlamış mısır

Patlamış mısır, iyi bir sağlık değeri için bilinen bir atıştırmalıktır. Ama onları mikrodalga yaptığınızda, besin değeri kaybolur. Kimyasal Perfluoroalkiller, patlamış mısır torbalarında, böbrek hastalıklarına yol açabilecek tek bir sınıf kimyasallardır.

6. Margarin

Tereyağın daha sağlıklı alternatifi artık sağlıklı değil. Bunun gerçekliği, margarinin sağlıksız yağ olan trans yağları içermesidir. İnme veya kalp hastalığı riskini önlemek için bu işlenmiş yiyeceklerden kaçındığınızdan emin olun. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz