Tarçınlı Su Zayıflatır mı? Faydaları Neler?

0
696

Tarçın birçok faydaları bulunan defnegillerden olarak tanınan özellikle Çin ve Orta Asya’da yetişen bir ağaç türüdür. Antik Çin dönemlerinde adeta şifa deposu olarak kullanılan tarçın bitkisi birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmıştır. İltihaplı hastalardan şeker hastalıklarına kadar birçok alanda ilaç olarak tercih edilmiştir. Bu özellikleri sayesinde insan hayatında her zaman önemli bir yer edinmiştir. Baharat olarak ya da çubuk olarak kullanılan tarçın bu ağacın kabuğundan elde edilmektedir. Çok güçlü bir baharat olan tarçın tariflerde tatlandırıcı, kahve bardaklarında süs olarak kullanılmaktadır. Bunların ötesinde tarçınlı su hazırlanarak içildiğinde tarçının birçok şifasına direk olarak ulaşılır. Tarçının faydalarından yararlanabilmenin en temel yolu tarçınlı sudur.

Tarçının Faydaları

Tarçın birçok faydası olan bir bitki türüdür. Adeta şifa olan bu bitkinin insan vücuduna faydaları birçok farklı dalda incelenebilir. Tarçının faydaları arasında kilo vermede yardımcı bir bitki olması, İnsülin seviyesi ve kan şekerini düzenlemesi, sindirim sistemine faydalı etkileri bulunması ve sindirimi kolaylaştırması, kötü kolesterolü düşürerek kolesterol seviyesinde yardımcı etkilerde bulunması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bu sayede kış dönemi açısından oldukça yararlı bir katkı olması aynı zamanda da beyin fonksiyonlarında iyileştirici etkileri bulunması sayılabilir. Bütün bu faydaları göz önüne alındığı zaman tarçın insan vücudu için önemli baharatlardan biridir. Özellikle kış döneminde hastalıklarla savaşmak ve vücudu dinç tutmak amacı ile günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Tarçınlı Su yapımı

Tarçınlı su hazırlamak sanıldığına göre oldukça kolaydır. Tarçınlı su yapımında istenirse toz ya da çubuk tarçın kullanılır. 1 tatlı kaşığı ya da 1 adet çubuk tarçın bir kupa bardak miktarında (yaklaşık 250 ml) suya katılarak 15 dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Kaynamadan sonra soğuma esnasında çubuk tarçınlar su içerisinden çıkarılmazsa aroma miktarı artacak ve daha da etkili olacaktır.

Tarçının içinde ki etken maddeler ve fenolik maddeler suya daha fazla geçecektir. İstenilen aroma miktarı bekleme süresine göre ayarlanabilir. Soğumaya bırakılan tarçınlı su istenilen sıcaklığa geldikten sonra tüketilebilir. Tarçınlı suyun içerisine limon yada karanfil katılarak su içerisinde ki C vitamini ve antioksidan miktarı arttırılabilir. Aynı zamanda bu şekilde suya farklı bir lezzet katılacaktır. Tarçınlı suyu kışın ılık ve tarçın çayı şeklinde tüketebilecekken yazları buzdolabında bekleterek gün içerisinde serinletici bir içecek olarak da tüketebilirsiniz. Birçok kullanım türü bulunan tarçının, tarçınlı suya ek olarak çay içerisine çubuk tarçın katarak da faydalarından yararlanmak mümkündür.

Tarçınlı Suyun Faydaları

Tarçınlı su içeriği sayesinde kan şekerini düzenleyerek vücudun insülin dengesini sağlamasına yardımcı olur. Bu özelliği ile özellikle tip 2 diyabet hastalarına faydalı olduğu belirtilmektedir. Tarçın iyi kolesterol denilen HDL kolesterolü yükseltirken kötü olarak bilinen LDL seviyesinin düşmesini sağlar. Bunun sebebi tarçınlı su da bulunan ve kesinliği bilinen maddelerin vücutta ki lipid yani yağ seviyesini düşürmesidir. Bu sayede tarçınlı su kalp krizi riskini düşürürken kilo vermeye de yardımcı olur. Bağışıklık sistemi üzerinde ki olumlu etkileri tarçınlı suyun bir diğer özelliğidir. İçerdiği antiviral ve antiseptik maddeler sayesinde tarçın ciddi oranda bağışıklık sistemi kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Bu sayede tarçınlı su kış döneminde önemli bir yer kazanır. Aynı zamanda bu hastalıkların sebebi bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasında da etkili olmaktadır. Tarçınlı suyu düzenli olarak tüketmeniz halinde sindirim sistemi sıvılarının düzenlenmesi sağlanır. Bununla birlikte kabızlık, mide rahatsızlıkları, şişlik veya gaz gibi sindirim problemleri de tarçınlı su sayesinde giderilebilir. Üstelik tarçınlı suyun düzenli tüketimi bağırsak ve mide yaralarına da iyileştirici etki gösterecektir. Bahsettiğimiz bir diğer tarçın faydası olan tarçının en etkili tüketim metodu tarçınlı su ile etkisi katlayacaktır. Beyin fonksiyonlarının gelişimi düzenli tarçın tüketimi ile görülebilen etkilerden biridir.

Tarçın beyin dikkat seviyesini arttırmak, beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve beynin yeni bağlantı yolları hazırlamasına yardımcı olmak amacı ile antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu sebeple alzhaimer gibi rahatsızlık riski bulunanlara tarçınlı su tavsiye edilmektedir. Tarçınlı su antik Çin’de şifa bitkisi olarak anılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise tarçının İnflamasyonla savaşma özelliğinin bulunmasıdır. İnflomasyon vücutta enfeksiyon bulunması sonucu oluşan duruma verilen addır. Bu da boğazda tahriş ya da ağrı, akciğer de yaşanan iltihaplanmalar, vücutta hissedilen ağrılar, eklemlerde yaşanacak olan ağrı, deride kaşıntı gibi birçok etkide tarçınlı şu şifa etkisi yapmakta ve inflamasyonun etkisini azaltmaktadır.

Tarçınlı Su Zayıflatır mı?

Tarçınlı su zayıflatır mı sorusunun cevabını açıklayıcı bir dille anlatmak gerekirse tarçınlı suyun vücut üzerinde gerçek alamda kilo verdirici etkisi bulunmaktadır. Bunun sebebi tarçının insülin seviyesini düşürme etkisinde gizlidir. İnsülin hormonu kanda yükseldiği zaman vücut yağ depolama oranını arttırmaktadır. Bu da kilo alımına sebep olur. Tüketilecek olan tarçınlı su ile insülin seviyesi aşağı çekileceği için vücutta ki yağ depolama oranı azalacak bu da kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Günümüz toplumlarında yüksek kilo ve obezitenin en büyük sebebi sürekli olarak tüketilen aşırı tatlı gıdalar sebebiyle vücutta ki insülin hormonunun sürekli olarak yüksek kalmasıdır. Antik dönemden beri ileri gelen insan vücudu normalde bu kadar rahat bir şekilde şekere ulaşma lüksüne sahip değildi. Bu sebeple vücut şeker bulduğu anda depolamaya programlanmıştır. Buradan meydana gelen sorunlarda günümüz toplumları açısından savaşmak için tarçın en etkili ve doğal yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda tarçının kendisi 2 kaloridir. Tarçınlı suyun bu etkisi antik Çin dönemlerinde bile bilinmekteydi ve şeker hastalarına tedavi amacı ile tarçınlı su verilirdi. Aynı zamanda tarçın içinde ki bazı maddelerin yağ yakım özelliği de bulunmaktadır.

Tarçınlı Su Ne Kadar Tüketilmeli?

Tarçınlı su tüketimi ortalama bir yetişkinde günlük bir kaç fincanı geçmemelidir. Tarçın birçok şifayı içeriğinde barındırsa da yüksek fenol bileşikleri sebebi ile yüksek tüketiminde zararları olabilir. Aşırı tüketiminde akciğerlere zarar veren tarçın günlük tüketimi abartılmadığı taktirde bir şifa deposuna dönüşmektedir. Bu sebeple kilo verme aşamasında tarçınlı su tüketimi günlük 1 bardak olmalı ve mümkünse sabah saatlerinde aç karna ya da gece yatmadan hemen önce tüketilmelidir. Her gün ve 15 gün boyunca devam edecek bir kür ile kilo vermek kaçınılmaz olacaktır. İlk kür bittikten sonra bir haftalık sürelerle ara vermek sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Aynı zamanda tarçın bir nevi alerjen gıdalar arasında yer almaktadır. Eğer tarçın alerjiniz varsa bu kür yerine başka bir tercih etmeniz önerilmektedir. Kronik rahatsızlığı bulunan hastaların tarçın ve benzeri bitki ürünlerini tüketmeden önce mutlaka doktoruna başvurmasında fayda vardır.

Tarçınlı Su İle Haftada 5 Kilo

Tarçın içerdiği fenol bileşikler, yağ yakıcı özelliği, insülin hormonu üzerine etkileri gibi bir çok etki sayesinde yüksek oranda kilo vermeye yardımcı bitkilerden birisidir. Tarçın bir çok farklı yöntem ile tüketilebilecekken tarçınlı su şeklinde tüketmek tarçının faydalarından yararlanmak için izlenebilecek en güzel yöntemdir. Tarçınlı su ile haftada 5 kilo verebilirsiniz. Bunun için her gün bir bardan tarçınlı su kullanarak 15 gün boyunca küre devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz