Şifalı Otlar

0
970

Sağlıklı bitkiler uzun zamandır refahımızda bütünsel bir yer tutmuştur. Antik çağlardan beri verilen ve bugün, onlara, bedenimizi, zihnimizi ve ruhunu arındırmak için her zamankinden daha fazla bağımlıyız!

Tabii ki, hepimiz bitkisel parçaları günlük yaşamımızda, hoş bir lezzet için, şifa gücü için olsun ya da güzel tarifler için kullanıyoruz. Bitkisel faydalar çoktur; Ruhsal nedenlerden mi yoksa tat alma tomurcuklarından veya soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar için bir ev ilacı olarak; otlar her birinin ihtiyacı için kullanışlı olabilir!

Her ne kadar otlar, antik çağlardan beri diyetimizde kullanılıyor olsa da, son zamanlarda potansiyel olarak sağlık yararı ve detoksifikasyon özellikleri için beslenme bilimsel dünyasının merkez aşamasını aldılar. Otlar ve baharatlar, aslında yediğimiz yiyeceğe maddeden ziyade lezzetlerini uzatırlar
.

Onların beslenme gerçekleri ve sağlık yararları örnekleriyle birlikte sağlıklı otlar listesi:


Fesleğen

Hodan
dulavratotu kökü
Dul avrat otu

Kereviz
Anthriscus cerefolium
Frenk maydanozu
hindiba
Hindiba kökü

Frenk soğanı
 
Kişniş (kişniş)

Karahindiba
 


dere otu


Epazote

Sarımsak

Zencefil
 
ginseng

Limon otu

Maca kökü

Kekik

Maydanoz

Nane

Biberiye otu

adaçayı
 
Zerdeçal

Stevia

Cibreska

Tatlı mercanköşk

Tarhun otu

Neden bitkileri diyetimize ekliyoruz? Otların sağlığa faydaları:

 • Bitkiler, vücudumuza mikroplara, toksinlere karşı mücadele etmek ve bağışıklık düzeyini arttırmak için eşsiz antioksidanlar, esansiyel yağlar, vitaminler, fitosteroller ve diğer bitki kaynaklı besin maddeleri içerir. Otlar aslında daha küçük dozlarda ilaçlardır.
 • Bitkilerde bulunan uçucu yağların , insan vücudunda enflamatuar kaskad reaksiyonuna aracılık eden enzim siklooksijenazı (COX) inhibe ederek bir anti-enflamatuar fonksiyona sahip olduğu bulunmuştur . Esansiyel yağların bitkilerde enzim inhibe edici etkisi, romatoid artrit, osteoartrit ve ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları gibi iltihaplı sağlık problemleri olan kişilerde semptomatik rahatlama için değerli bir çözümdür.
 • Sağlıklı bitkilerde birçok yeni bileşiğin diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürdüğü bulunmuştur.
 • Kontrollü epidemiyolojik çalışmalar, trisülfinatların ( allisin ) olduğu gibi sarımsakdaki bazı bileşiklerin toplam kolesterol ve kan basıncında önemli bir düşüş sağlayabildiğini ve dolayısıyla koroner arter hastalığının ve inme riskinin azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.
 • Zerdeçaldaki diğer antioksidanlarla birlikte, anti-amiloid ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemede veya en azından geciktirmede etkili olduğu düşünülmektedir .
 • Otlardaki uçucu yağlar, vitaminler ve antioksidanlar, prostat, pankreatik, kolon, endometrial kanser hücrelerine karşı sitotoksisite etkisine sahiptir.
 • Bitkilerde bulunan kimyasal bileşiklerin, uygun bir dozda alındığında anti-spazmodik, karminatif, diaphoretik, analjezik, afrodizyak, deodorant, sindirim, antiseptik, lipolitik (yağ yakma ve kilo verme eylemi), uyarıcı ve mide etkileri olduğu bulunmuştur.

Mutfak otları

Otlar, yemeklere mükemmel bir ektir. Sadece yiyeceklere farklı lezzet ve baharatlı tatlar ekledikleri için değil, aynı zamanda gıda maddelerinin bu maddelerden korunmasına yardımcı olan birçok anti-mikrobiyal madde içerir. Genellikle, şefler ot ve baharat karışımını çiğ gıdalar, balıklar ve etler üzerinde az miktarda emerler.

İşte bazı ipuçları:

 • Taze ot yaprakları, çorba ve yeşil sosların hazırlanmasında kullanılmaktadır.
 • Kıyılmış, taze ot yaprakları sebze ve meyve salatalarına zenginlik katar.
 • Diğer baharatlı ürünlerle birlikte, sebze, tavuk, balık ve yağsız et yemeklerinin lezzetini ve tadını arttırmak için seçici sağlıklı bitkiler kullanılmaktadır.
 • Nane ve zencefil gibi bazı bitki ve bitki parçaları, lezzet verici meyve suları ve serinletici içecekler için giderek daha çok kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz