Papatya Çayı

0
724

Papatya çayı, taze veya kurutulmuş papatya çiçeği kokulu bir infüzyonudur. Mısırlı zamanların başından beri geleneksel bir bitki olarak kullanılır. Anglo-Sakson tıbbi metinleri ve dualarında adı geçen dokuz kutsal bitkiden biridir ve şifa yetenekleri için “bitki hekimi” olarak övgüde bulunur.

Bitki, elma benzeri aroma yayan çiçekli bitkilerin Asteraceae (papatya) ailesine aittir . Bitkisel çay yapmak için özellikle sabahın erken saatlerinde çiçekler seçilmiştir.

Kuzey Yarıküre’nin ılıman iklimlerinde doğal olarak yetişen birkaç çeşit papatya bulunmaktadır. Bununla birlikte, en popüler iki çeşit çiçek için yetiştirilir ve diğer bitkisel parçalar Alman Papatyası (Matricaria chamomilla) ve Roma Papatyası (Chamaemelum nobile).

Alman (mavi) papatya, 18 inç yüksekliğe kadar dallı sapları ile aromatik bir yıllık. Sapları tüysüz, ince ve belirgin turuncu-sarı disk etrafında küçük hoş kokulu beyaz çiçeği taşıyor. Disk (hazne) içi boştur ve çiçek olgunlaştıkça konik hale gelir.

Roma Papatya ferny yaprakları ile, 18 inç kadar, kuvvetli bir tüylü sürünen uzun ömürlüdür. Çiçekleri Alman papatyalarına benziyor ama biraz daha büyük, tatlı, meyveli, elma kokulu çiçeklerle dolu katı hazne.

Yetiştirmek için, verimli, iyi drene ışık toprakta ilkbaharda tohumlar sows. Bloomlar yaz aylarında hasat için hazır olabilir. Güneşte reflekslemeye başlayan ve gölgede hızla kuruyan yapraklar olarak toplanan uçucu yağ ve çaylar için çiçekler.

Papatya çayı sağlık yararları

 • Papatya, özellikle Avrupa’da, dünya çapında tüketilen popüler çiçek bitki çaylarından biridir. Eski Yunanlılar bunu barış, armoni ve mutluluğun bir simgesi olarak kabul eden çelenk ve çelenkler yapmak için kullandılar.
 • Papatya çiçekleri chamazulene , bisabolol, apigenin ve luteolin gibi birçok aktif kimyasal maddeyi taşırlar . Çiçek özleri ve uçucu yağ, bu nedenle çeşitli geleneksel bitkisel ilaçların bileşenleridir.
 • Flavonoidler çoğunlukla küçük miktarlarda luteolin ve kuersetin ile apigenindir . Birlikte, bu bileşiklerin anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikler olarak çalıştığı bilinmektedir.
 • Papatya çayı veya tisandaki bileşenler sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir şekilde yatıştırıcı etkiye sahiptir, sinirsel sinirliliği azaltır ve sakin ve hafif sakinleştirici etki yaratır.
 • Aktif maddeleri de iştahı artırmaya ve kanı temizlemeye yardımcı olur.
 • Tıbbi olarak, deri enflamasyonu ve eritemotous lezyonları azaltmak için kullanılan her iki papatya bitkisel parçalarından elde edilen ekstraksiyon.
 • İnfüzyondaki Quercetin aslında cildi güneş ışığından korur.
 • Bitki demir, kalsiyum, potasyum, manganez, bakır ve çinko gibi çok az miktarda mineral taşır.

Hasat ve depolama

Tam çiçek açar ya elle ya da elle tırmıkla hasat edilir. Çay piyasası için en yüksek kalitede çiçek kafasının elde edilmesi, çiçek başlarının bitkilerden aralıklarla tırmıklanmasını içerir. Elle tırmıklayarak ya da kırparak hasat etmek çok emek gerektiren ve maliyetli bir süreçtir.

Gölge kuru çiçekler çay piyasası için yabancı maddelerden arındırılmak üzere sıralanır. Dikkatli dereceli çiçekler daha sonra işlenmiş ve çay poşetleri / paketler ve küçük depolar teneke paketlenmiş fabrikalara toplu olarak satıldı. Diğer ot ürünleriyle de karıştırılabilirler.

Çay bitkilerinde veya özel bitkisel ürün deposundan hava geçirmez teneke kutularda paketlenmiş taze hasat edilmiş ve gölgelik kurutulmuş papatya çiçek kafaları satın alın. Orijinalliği araştırın ve herhangi bir yan ürünü kaçırmayın.

Papatya çayı hazırlanması

Çay demlemek için Alman papatya çiçeği, infüzyonu hassas bir açık mavi renge verir. Öte yandan, Alman Roma papatyası infüzyonu hassas bir açık saman rengine verir. Taze hasat edilmiş ve gölgede kurutulmuş çiçekler maksimum sağlık yararları için 6 ay içinde kullanılmalıdır.

Taze veya kuru papatya çiçekleri bir çaydanlık veya doğrudan bir kupa içine koyun. Kaynar su üzerine dökün ve yaklaşık 5 dakika ya da daha güçlü bir tadı tercih ederseniz daha uzun süre demlendirin. Çayı süzün ve dilerseniz az miktarda pudra şekeri veya bal ekleyin ve çözünmesi için karıştırın.

İşte diğer bazı ipuçları:

 • Uzun süreli sağlık yararları için her gün 1 ila 4 bardak papatya çayı içer.
 • Papatya caffiene içermeyen tisane (bitkisel infüzyon) olup hafif sedatif olarak çalışır. Sesli uyku için yatmadan önce içecek olarak kullanılabilir.
 • Taze papatya yaprakları da salatalar, çorbalar, güveç, marinades yanı sıra sebze yemekleri bir lezzet garnitür olarak kullanılır.

Güvenlik profili

Papatya çayı ve diğer ürünler, krizantem, ragweed, vb. Gibi papatya veya asteraceae familyasına bilinen duyarlılık veya alerjisi olan kişilerde önerilmeyebilir.

Ürünler ayrıca atopik saman nezlesi veya astımı olan hastalarda endike değildir. Ayrıca, yeni doğmuş bebeklerde doğum kusurları nedeniyle gebeliğin ilk aylarında kadınlarda kontrendikedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz