Kudret Narı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

0
35
Kudret Narı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
Kudret Narı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kudret Narı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kudret narı toplumumuzda bilinen ve yüksek miktarda tüketimi görülen, şifa kaynağı ve mucizevi bir bitkidir. Gıda kaynağı ve ilaç olarak tüketimine devam edilen kudret narı tropik iklim bölgelerinde yetişme olanağı bulan ve kabakgiller mensubu olan bir bitkidir. Yalova ve Bursa gibi Marmara Bölgesinde bulunan kentlerimizde kudret narı yetiştirilmektedir. Sarmaşık formuna sahip olan kudret narı, yaz aylarında çiçek açmakta ve oldukça etkileyici ve değişik bir görünüme sahip olmaktadır.

Ülkemizde bulunan çok sayıda aktara gittiğinizde size, bal ya da zeytinyağı ile karıştırılmış şekilde sunulan özel kudret narı formülleri sunacaktır. Yine aynı satış alanlarında bitkinin özel macun versiyonu da bulunabilir. Ancak uygun koşulları sağlamanız halinde kudret narı bitkisini tohumunu alarak evinizde de yetiştirme yolunu tercih edebilirsiniz. Tadının oldukça acı olması nedeniyle insanlar genellikle kudret narını bal ile beraber tüketmeyi tercih eder. Reçel ile tatlandırma ya da zeytinyağı içinde bekletme gibi özel yöntemler de söz konusudur. Bu bakımdan zeytinyağlı kudret narı faydaları saymakla bitmez.

Kudret Narı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kudret Narının İçeriğinde Neler Var?

 • Momordicosid, , kukurbitinler, lektinler, kukurbitasinler, momordisilin özel içerikleri,
 • Kalsiyum, demir ve fosfor gibi değerli mineraller ve B vitamini,
 • Cucurbitacin türevi, %50 düzeyine yaklaşan oranda doğal vitamin kaynağı,
 • Sabit yağlar; α- Elâosterinasit, Trienasitlerden ve trichosanasit
 • Alkaloitler Kinonlar, Saponinler, Musilaj, Reçine, Steroller, Taninler gibi birbirinden farklı yapı ve formlara kudret narı tüketimi sonrasında ulaşılabilir.

Kudret Narının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Özellikle mide bölgesine sorun yaşayan insanların öncelikle tercih ettikleri doğal ürünler arasında kudret narı yer almıştır. Olgunlaşan turuncu ve sarı renkli meyveler bitkiden ayrılarak hazır tüketime uygun hale gelir. Özellikle son yıllarda kanser tedavisi için de tüketimi tavsiye edilen bitkinin anavatanı olarak Hindistan kabul edilmektedir. Bölge bölge kudret narının vücuda faydalarını yakından tanıyalım;

 • Sindirim sistemi için doğal düzenleyicidir: Asırlardan bu yana mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kudret narı kullanılmıştır. Günde bir kaşık zeytinyağı ile karışmış kudret narı, sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur. En az bir ay devam eden ve düzenli kullanımın sonrasında ancak bir fayda beklenmelidir. Kabızlık, kolit, ülser, hazımsızlık ve gastrit gibi hastalıklarınıza karşı gelebilmek adına düzenli olarak kudret narı tüketmelisiniz,
 • Kanseri önleme ve durdurma konusunda oldukça başarılı: Alanında uzman olan pek çok doktor ve diyetisyene göre, kudret narı macunu ve meyve hali, kansere karşı vücuda direnç kazandırıyor. Amerika’da yayınlanan kanser araştırmaları konulu dergi makalesine göre; Kanser hücrelerinin gelişmesi, yayılması ve büyümesinin önlenmesinde kudret narının düzenli tüketimi oldukça faydalı olduğu ileri sürüldü. Kudret narının gıdalara katılması yoluyla tüketilmesinin meme kanserinin nüksetmesi olasılığını azalttı bildirilmiştir.
 • Antibiyotik etkisini doğal olarak almak adına; kudret narı içeriğinde olan Lycopnene ve Lutein adında maddeler sayesinde, tümörün önlenmesi sağlanabiliyor. Protein ve e vitamini içerikler sayesinde kudret narı tüketimi sonucunda, vücutta bağışıklık sistemi kuvvetlenmekte ve dışarıdan gelecek tehlikeler karşı korunabilmektedir.
 • Vücutta meydana gelen yanık ve çeşitli izlerin tedavisi için kudret narı oldukça etkili çözüm yolları sunabilir. Kudret narı meyvesi çekirdeği çıkarılır ve meyve ezilerek lapa halde zeytinyağı ile harman yapılıktan sonra, cam kavanozda bir süre daha muhafaza edilir. Bu şekilde bir yıl boyunca yanık ve çeşitli yaraların tedavisinde kudret narı macunu kullanılabilir.
 • İltihaplı bölgelerin kurutulmasında, kudret narı tüketiminden yararlanabilirsiniz. Zeytinyağlı kudret narı, iltihaplı bölgeye sürüldükten sonra beklemeye geçilebilir.
 • Kudret narının, şeker hastalığı ile mücadele etme, cinsel güce katkı verme, kanı temizleme ve karaciğer dostu olma gibi özellikleri de vardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here