KİRAZ SAPI ÇAYI NE İŞE YARAR?

0
489

Kiraz sapı çayı ne işe yarar sorusu, akıllara direkt olarak bu çayın idrar söktürücü özelliğini getirmektedir. Geleneksel tıpta kendine çokça yer bulmuş kiraz sapı, günümüzde en sık çay formunda tüketilmektedir. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar ve antienflamatuvar özelliği, romatizma ve gut tedavilerinde güçlü bir destekleyici olarak kendine yer bulmasını sağlar.

1-Kiraz Sapı İçeriğinde Neler Bulunur?

Kiraz sapı çayı ne işe yarar denildiğinde, ana madde olan kiraz sapının içeriğini bilmek gerekir. Bu durumda, hiç tüketmemiş kişiler de aşağı yukarı nelere iyi geldiğini anlayabilir ve ilaçlar yerine sağlıklı bir alternatif tedavi arayanlar, iyi geldiği hastalıklardan birine sahiplerse gönül rahatlığıyla kullanabilir. Kiraz sapı, A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir ve içeriğinde potasyum, magnezyum gibi mineraller bulundurur. Lif ve antioksidan kaynağıdır. Ayrıca melatonin ve seratonin gibi, vücudun biyoritmini düzenleyen antioksidanlar içermesi, bu malzemeyi, içerik olarak diğerlerinden ayırır. Diüretik bir etkisi vardır.

2-Faydaları

Kiraz sapı çayı ne işe yarar sorusunun cevabını en iyi bilenler böbrek taşı ve benzeri boşaltım sistemi sorunu yaşayan kişilerdir. Bu bitki çay olarak tüketildiğinde harika bir idrar söktürücüdür. Müshil etkisi göstermekte ve kabızlığı önlemektedir. Sistit gibi idrar yolu hastalıklarında koruyucu etki gösterir ve ödem oluşumunu engeller. Böbrek taşlarının parçalanmasında etkilidir ve kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekeri seviyesini dengeler. Sakinleştirici etkisi mevcuttur ve kansızlığı önler. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, antitoksik etkisiyle vücudu temizleyerek karaciğerin yükünü azaltır. Romatizma ve gut artritine iyi gelir. Erkeklerde prostat kadınlarda adet dönemi oluşan şişlikler için kullanılabilir. Vücuttaki ödemi almakla birlikte iç organlarda oluşan ödem için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz