Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır?

0
274
Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır
Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır

Kinoa besin değerleri ve özellikle içerdiği protein açısından zengin olmasıyla bilinirken, diyetlere, sağlıklı yaşam menülerine de sıklıkla eklenen bir ürün haline gelmiştir.

Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygın olan Kinoa, nasıl kullanılmalı, içeriğinde hangi besin öğeleri vardır, alternatif kullanım önerileri nelerdir gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz bu yazıyı, özellikle sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin okumasını tavsiye ederiz. Faydalarını öğrenen kişiler öğünlerinde kinoaya muhakkak yer verecektir.

Kinoa herkes tarafından tahıllara benzetilmesine karşın, Buğdaygillere ait bir ürün değildir. Bunlarla birlikte ıspanak gibi bitkilere daha yakın olduğu söylenebilir. Kiona tarımı ise Ekvador ve Peru gibi ülkelerde yapılmakta ve bu bölgelere ait olduğu görülmektedir.

Kinoa Kullanımı

Kinoa kullanımı için oldukça fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Pirinç ya da bulgur gibi haşlanarak sade olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra haşlandıktan sonra salatalara ya da başka ürünlerin, yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilmektedir. Kişiler kinoa tohumunu genellikle diyet tatlılarda, ara öğün hafif atıştırmalıklarda kendi damak tadına göre çeşitli ürünlerle birlikte kullanmaktadır. Örneğin sütlaç gibi pirincin kullanıldığı bir tatlıda, pirinç yerine kinoa kullanımı ve şeker yerine bal kullanımı, hafif ve sağlıklı bir tatlı olması açısından iyi bir fikir olabilir.

Bunun yanı sıra, kinoa tohumu öğütülerek kinoa unu elde edilmiş ve bu da en az tohumunun kullanımı kadar yaygınlaşmıştır. Kinoa unu ise, buğday unu gibi tüm tariflerde kullanılabilmektedir.

Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır
Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır

Kinoa Besin Değerleri

Kinoa besin değerleri denince akla ilk gelen, protein olmaktadır. Kolay pişmesiyle birlikte pratik bir kullanım ve tüketim sağlarken, sağlıklı bir öğün de vaat eden kinoanın pişmiş hali düşünüldüğünde besin değerleri 100 gram için aşağıdaki şekilde verilmiştir;

  • Kalori 120 Kcal
  • Karbonhidrat 21.3 g
  • Lif 2.8 g
  • Protein 4.4 g
  • Yağ 1.9
  • A vitamini 5.0 IU
  • Potasyum 172.0 mg
  • Kalsiyum 17.0 mg
  • Demir 1.5 mg

besin değerleri bu şekilde verilirken,kilo vermeye ya da korumaya yardımcı olması, sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olması da bilinen faydaları arasında sayılmaktadır. Günümüzde medya kullanımı ile birlikte çeşitli tariflere ulaşmak ve kinoayı severek tüketmek de mümkün hale gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz