Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

0
492
Keten Tohumu Faydaları Nelerdir
Keten Tohumu Faydaları Nelerdir

Keten tohumu, yaz aylarında açan, kullanım alanının oldukça yaygın olmasıyla ve faydalarıyla bilinen, keten adı verilen bir çeşit bitkinin tohumuna denmektedir. Bitki 15 ile 60 santime kadar uzayabilmekte ve çeşitli formları bulunmaktadır.

Keten tohumunun faydaları nelerdir? Ne şekilde kullanılmalıdır? Besin içeriğinde neler bulunmaktadır? Cilt bakımında kullanılabilir mi? Sorularının yanıtları yazının devamında yer almaktadır. Keten tohumuna ilişkin bilgilerin detaylıca yer aldığı bu yazımızı dikkatlice okumanız tavsiye edilir.

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu faydaları anlatmakla bitiremeyeceğimiz kadar fazla olmakla birlikte yazının devamında, keten tohumuna ilişkin en bilinen özellikleri ve başlıca faydalarından bahsedilmiştir. Keten tohumunun en çok bilinen faydalarından biri kilo vermede yardımcı olmasıdır. Çoğu insan fazla kilodan şikayetçidir ve keten tohumunun faydaları arasında en başta kilo verdirmeye yardımcı olması sayılabilir. Keten tohumunun faydalarını listeleyecek olursak aşağıdaki gibidir:

  1. Kan şekerini dengelemeye birebirdir.
  2. Kilo vermeye yardımcıdır.
  3. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  4. Cilt problemlerinde doğal yöntem olarak kullanılabilmektedir. Özellikle sivilce ve egzama gibi problemlerde kullanıldığı bilinmektedir. Keten tohumu yağı ise güneş yanıklarında kullanımıyla bilinmektedir.
  5. Sindirim sistemi problemlerinde kullanılmaktadır.
  6. Besin içeriğindeki zenginliği ile sağlığı pek çok anlamda korumaktadır. İçeriğinde bulunan potasyumun sinir sistemine ilişkin hastalıklara iyi geldiği söylenebilir.

    Keten Tohumu Faydaları Nelerdir
    Keten Tohumu Faydaları Nelerdir

Keten Tohumu Kullanımı

Keten tohumu çeşitli şekillerde kullanılmasıyla bilinmektedir, yukarıda da bahsedildiği gibi cilt problemlerinde dahi kullanılan keten tohumunun besin içeriğinde ise, potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi oldukça önemli elementler bulunmaktadır. Keten tohumu kadar keten tohumu yağının kullanımı da oldukça yaygındır.

Keten tohumu ile zayıflamanın mümkün olduğundan bahsetmiştik, bunun için keten tohumu kullanımı, yağı ile mümkün olmaktadır. Önerilen kullanım ise; fazla kilosu olan kişinin sabah, öğle, akşam yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı içmesi gerektiği şeklindedir. Bunun ardından muhakkak su içilmesi gerektiği de belirtilmiştir.

Keten tohumunu yiyerek tüketmek isteyen kişiler genellikle salatanın içerisinde tüketmektedirler, bunun yanı sıra kişilerin isteğine göre yemeklerin içine de serpilmektedir. Cilt problemleri için kullanacak kişilerinse, yağı cildine temiz bir pamuk kullanarak sürmeleri gerekmektedir. Keten tohumu böylelikle cildinizi yumuşatacak ve rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz