Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

0
329

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI
Keçiboynuzunun faydaları nedeniyle tüketimi oldukça fazladır ve bu faydaların neler olduğunu bilen kişilerin evlerinden keçiboynuzu eksik olmamaktadır. Baklagiller ailesinin bir üyesi olan keçiboynuzu, hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve tüketilmektedir. Sert bir baklagil olan keçiboynuzu ısırılarak yenmektedir. Varlığı dört bin yıl öncesine dayanan ve şifa sağlaması açısından kullanılan keçiboynuzu mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olduğu için tercih edilmektedir. İnsan sağlığı için yararlı olan bu besin maddesinin genel olarak bilinen faydaları şunlardır:
• Kolesterol düşürücüdür
• Kalp damar sağlığının korunmasında etkilidir
• Solunum yolu hastalıklarının hızlı iyileşmesini sağlamaktadır
• Kemikleri güçlendirme etkisi bulunmaktadır
• Antioksidan özelliği bulunmaktadır
• Cildin daha sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlamaktadır
Görüldüğü üzere keçiboynuzu birbirinden farklı konularda yarar sağlamaktadır. Özellikle antioksidan özelliği taşıması sebebiyle keçiboynuzu sıklıkla kullanılmakta, kemik erimesinin büyük ölçüde önüne geçtiği için ve cilt güzelliğinin kazanılmasını sağladığı için de özellikle kadınlar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?
Keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde yetişmekte olan bir baklagillerden biridir ve bu sebeple ülkemizde sıklıkla yetişmektedir. Aktarlarda bulunan ve satışı gerçekleştirilen keçiboynuzuna erişim oldukça kolaydır. İnsan sağlığı için genel olarak etkili olan ve sağladığı yarar nedeniyle sıklıkla tüketilen keçiboynuzu sert bir besin olduğu için kimi kişilerce tüketilmesi zor olmaktadır.
Keçiboynuzu sade haliyle yenen bir besindir. Bu besinin sert olması, dişlerin zarar görmesine de sebep olabileceği için toz halinde de satılmakta ve tüketilmektedir. Toz haliyle satışı gerçekleştirilen keçiboynuzları, sade olarak kaşık ile bir, iki kaşık tüketilebileceği gibi aynı zamanda çayı yapılarak da içilebilmektedir. Keçiboynuzunun faydaları sebebiyle toz halinde satışı da aktarlarda yapılmaktadır. Keçiboynuzu çayı tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz