KAYISI YAĞININ CİLDE ETKİLERİ

0
365

Kayısı yağının cilde etkileri konusuna baktığımızda, eski zamanlarda Avrupa’da tedavi yöntemlerinde kullanılmış bu yağın, günümüzde de hala iyileştirici etkisinin kullanıldığını görüyoruz. Saç, cilt bakımında ve pek çok bakım ürününün içeriğinde kayısı yağına rastlamak mümkün olduğu gibi, aktarlardan şişe halinde kayısı yağı satın almakta mümkündür tabi ki.

Nerelerde kullanılır?

Kayısı yağının cilde etkileri, pek çok kadının hayallerindeki cilde sahip olmasına yardım edecek cinstendir. Ancak kayısı yağının tam bir kalp dostu olduğunu da unutmamak gerekir. İçeriğindeki A ve E vitaminleri ile kötü kolesterolü dengelemek ve kalp krizi riskini azaltmak konusunda, sadece cilt bakımı saç bakımı vs. konularda değil, salata, pasta ya da yemeklere eklendiğinde de oldukça etkili bir koruyucu olduğunu bizlere göstermiştir.

Ayrıca masaj yağı olarak kullanılabilir ve ılıtılarak saç derisine uygulandığında saçların dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Kullanılan şampuanın içerisine eklenecek birkaç damla kayısı yağı, şampuanın kimyasal etkilerini azaltır ve kepek oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

Etkileri Nelerdir?

Kayısı yağının cilde etkileri konusuna gelecek olursak, öncelikle kuru ciltlerdeki nemlendirme etkisinden başlamak gerekir. Cildin yağ dengesini düzenleyerek renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olurken, bir yandan da cilt sıkılaşmasına ve bu sıkılığın korunmasına yardımcı olur. Enfeksiyona karşı önleyici yapısı sayesinde, egzama tarzı cilt problemlerinin tedavisinde önemli bir destekleyicidir ve uygulandığı ciltte yaşlanma karşıtı bir etki gösterir.

Özellikle siyah nokta ve sivilce problemi yaşayanların ciltlerinde tedavi edici bir özellik göstermekle birlikte, gözeneklerin kapalı ve sıkı olmasında, kırışıklık görünümünün açılmasında etkili bir bakım ürünüdür. Ayrıca, saça uygulandığında yumuşak, parlak ve dolgun bir görünüm kazandırır. Saçtaki düğümlerin açılması ve saçın kolay taranmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz