IHLAMURUN FAYDALARI NELERDİR?

0
466

Ihlamurun faydaları nelerdir? Sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Yüz yıllardır, ıhlamur ağacının güzel kokulu yaprakları toplanarak çay, merhem ya da yağ olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen ıhlamur, konu bitki çayları olduğunda ilk tercih edilenler listesinde başı çeker. Sizler için, sağladığı tüm faydaları bir araya getirdik.

1-Ihlamur Nelere İyi Gelir?

Ihlamurun faydaları nelerdir? Bu mucizevi bitki sadece gribal enfeksiyon belirtilerine mi iyi gelir? Elbette hayır. Başta boğaz enfeksiyonu olmak üzere pek çok başka şeye de iyi gelen ıhlamur, bu tarz hastalıkların şikayetlerinin azaltılması konusunda oldukça etkilidir. Kendini hasta hissetmeyen kişilerin bile, günde bir bardak ıhlamur tüketmesi anksiyete tarzı şikayetlerinin azalmasını sağlar. Tıbbi tedavilere destek amacıyla, dozu aşılmadan tüketilebilecek olan ıhlamur çayı, özellikle öksürükle oluşan solunum yolları tahrişinin giderilmesinde ve öksürüğün kesilmesinde önemli rol oynar. Metabolizmayı güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırarak kişinin kış aylarında daha az üşümesini sağlar. Kabızlığa iyi gelir ve kişinin terlemesini sağlayarak, hastalık etkenlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, migren ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

2-Nasıl Tüketilmelidir?

Ihlamurun faydaları nelerdir? Sorusu, devamında nasıl tüketmeliyiz sorusunu da getirir çünkü ancak doğru tüketimle bu faydalar etkili bir şekilde görülebilir. Özellikle sindirim problemi yaşayanlar ve yemek sonrası çay ya da kahve içmeyi alışkanlık haline getirmiş olanlar için, ıhlamur çayı çok daha sağlıklı bir seçenektir. Ihlamur çayı demleme olarak hazırlanmaktadır, kaynatmamak gerekir. Çaydanlığın içerisine kaynamış suyu koyduktan sonra, üzerine bir tutam kadar ıhlamur atıp kapağını kapatmak ve 10 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır. Yemekten sonra 3 bardak kadar içilebilir ama uykusuzluk sorunu yapabileceğinden, gece geç saatlerde fazla ıhlamur tüketmemek çok daha sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz