Homeopati

0
681

Homeopati (veya homeopati), iyileşme yanıtını uyardığı ve vücudun kendini iyileştirme yeteneğini güçlendirdiği iddia edilen 200 yıllık bir alternatif tıp biçimidir. Bunu uygulayanlar, ‘tıpatıp benzer’ gibi davranma teorisine dayanan bütünsel bir tıp sistemi olduğunu iddia ederler. Özel hazırlanmış, yüksek oranda seyreltilmiş preparatlar kullanarak vücudun kendi iyileşme yanıtını hastalığa karşı uyardığını iddia eder. 

Homeopathlar, kişiliğe, yaşam tarzına ve kalıtsal faktörlere ve aynı zamanda hastalığın geçmişini hesaba katarak, tüm kişiyi tedavi etmeyi amaçladıklarını söylüyorlar. Tüm insanlar benzersiz olduğu için, bireyleri tedavi etmek için homeopatik ilaçlar reçete edilir.

Homeopati etkinliği henüz tıp bilimi tarafından kanıtlanmamıştır. Homeopatik bir aşı diye bir şey yoktur ve homeopatik ilaçlar, ciddi hastalıkların veya enfeksiyonların geleneksel tıbbi tedavisinin yerini almazlar. 

Homeopatik ilaçlar kendi içlerinde zararlı olarak görülmemekle birlikte, homeopati bir kişi tıbbi tedavi olarak kullanıyorsa ve ciddi hastalıklar veya enfeksiyonlarla uğraşırken geleneksel tıbbi tedavinin yerini almak için homeopatik ilaçlar kullanıyorsa tehlikeli olarak kabul edilebilir. 

Homeopati düşünmeyi tercih ederseniz, onun etkinliği ile ilgili bazı araştırmalar yapmalısınız. Her zaman kayıtlı bir homeopatın hizmetlerini arayın ve homeopati dahil yeni bir tedaviye başlamayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Homeopati etkinliğinin kanıt eksikliği

Homeopatik preparatların etkinliği tıp biliminde tartışmalıdır. Bilim adamları, oldukça seyreltilmiş bir maddenin herhangi bir biyolojik etkiyi nasıl tutabileceğini sorgulamaktadır. 

Avustralya’da, 2015’te Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi (NHMRC), mevcut klinik kanıtları gözden geçirerek Homeopati hakkında bir Bildirge yayınladı. NHMRC, homeopatinin herhangi bir sağlık durumu için etkili olduğuna dair güvenilir kanıt bulunmadığı sonucuna varmıştır.

NHMRC’nin Homeopati hakkındaki açıklaması, homeopatinin kronik, ciddi veya ciddi olabilecek sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılmaması gerektiğini göstermektedir. Homeopati seçen insanlar, güvenlik ve etkililik açısından iyi kanıtların olduğu tedavileri reddederler veya geciktirirlerse sağlıklarını riske atabilirler. Homeopati kullanıp kullanmayacağını düşünen kişiler ilk önce kayıtlı bir sağlık doktorundan tavsiye almalıdır. Homeopati kullanmayı tercih eden kişiler doktorlarına söylemeli ve reçete edilen tedavileri almaya devam etmelidir. 

Son derece saygın Cochrane gözden geçirmelerinin (en titizlikle yürütülen klinik araştırma denemelerini inceleyen) yaptığı araştırmalar, aynı zamanda, homeopatinin plasebo etkisinin ötesinde yararına dair kanıt bulamamıştır.

Homeopatik ilaçlar aşı değildir

Homeopatik bir aşı diye bir şey yoktur. Bağışıklama tıbbi bir terimdir ve vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı direnç geliştirmesi için uyarıldığı süreci ifade eder. Aşılar mikroplardan yapılır ve bağışıklık üretmek için antikorları (özelleşmiş germ-savaşan hücreler) oluşturmak üzere vücudu uyararak çalışır. 

Homeopatik ilaçlar, spesifik antikor veya mikropla mücadele eden hücre oluşumuna dayanmamaktadır ve geleneksel aşılara kabul edilebilir bir alternatif değildir. Victoria Sağlık Bakanlığı, ebeveynlerine çocuklarının Avustralya Hükümeti tavsiyelerine uygun olarak bağışıklık kazandırma sorumluluklarını bildirmeye devam etmektedir.

Homeopatik ilaçların yasaları ve düzenlenmesi

Homeopatik ilaçlar, bitkiler, hayvanlar ve mineraller gibi çeşitli kaynaklardan yapılır. Uluslararası farmakopelerde ortaya konan kurallara göre hazırlanırlar. Homeopatik ilaçlar güvenli ve ciddi yan etkilerden arındırılmış olarak kabul edilir. 

Avustralya’da, tüm ilaçlar Terapötik Ürünler İdaresi’nin (TGA) kontrolü altındadır. Bununla birlikte, homeopatik preparatlar genellikle TGA ile kaydedilmez ve bazıları TGA iyi üretim uygulamaları (GMP) gerekliliklerinden muaf olabilir.

Nitelikli ve kayıtlı bir uygulayıcı seçin

Homeopatik tedavi kullanmak istiyorsanız, kayıtlı bir uygulayıcıya danışmalısınız. Avustralya’da, Avustralya Homoeopaths Kayıtları (AROH), profesyonel homeopatlar için bağımsız (hükümet dışı) ulusal kayıt panosudur. AROH ile kayıt yaptırmayı tercih eden uygulayıcılar, tüm temel sağlık sigortası fonları tarafından yan fayda tabloları üzerinden geri ödeme yapılmak üzere tanınmaktadır. 

Naturopathlar homeopat değildir. Naturopatik eğitim, homeopati için hükümet standartlarını karşılamamakla birlikte, bazı naturopatlar bu gereksinimleri karşılamak için ek çalışmalar yapmışlardır.

Homeopati tedavisi

Bir kişi için bir tedavi planı belirlemek için, bir homeopat kişinin tüm semptomlarını (fiziksel, zihinsel veya duygusal) göz önünde bulunduracak ve sağlıklı bir kişide üretebilme yeteneğini tanımlayacaktır, çoğu kişi kişinin acı çekdiği belirtiler gibi dan. Homeopatik ilaçlar sıvı, granül, toz veya tablet biçiminde olabilir. Uygulayıcınız ayrıca genel bir yaşam tarzı ve diyet değişikliklerini bir tedavi planının bir parçası olarak önerebilir. 

Homeopathlar, bazen semptomların iyileşmeden önce geçici olarak daha kötüleştiğini göstermektedir. Semptomların bu ‘alevlenmesi’ homeopatik tedavinin bir parçası olabilir. Ancak, reaksiyonunuz varsa homeopati ve doktorunuza söylemelisiniz. Homeopath, gerektiğinde sizi bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına yönlendirebilir.

Homeopatik ilaçların hazırlanması

Homoeopatik ilaçların hazırlanması, tekrarlanan seyreltme ve ‘potentisation’ denen çalkalamadan oluşur. Homeopathlar bu sürecin, vücudun doğal iyileşme güçlerini uyarabilecek ilaçları oluşturduğuna inanırlar. 

12. dilüsyondan sonra, tıbbın içinde kalan orijinal maddenin ayırt edilebilir bir kimyasal izi yoktur, ancak homeopatlar preparatın orijinal maddenin özelliklerini koruduğuna inanırlar.

Geleneksel tıp ve homeopati

İster geleneksel tıp isterse alternatif tıp olsun, tüm tıbbi tedaviler birbiriyle etkileşime girme potansiyeline sahiptir. 

Zarar vermediğinden emin olmak için şunları yapmalısınız:

  • Durumunuz için homeopatik tedavi kurmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin.
  • Doktorunuzun bilgisi ve onayı olmadan geleneksel ilaçlar almayı asla bırakmayın.
  • Homeopatınıza alışık olduğunuz geleneksel ilaçları söyleyin.

Hatırlanacak şeyler

  • Homeopati, ‘benzeri ile benzer’ tedavi teorisine dayanan alternatif bir ilaçtır.
  • Homeopati, sağlıklı insanlarda bu hastalıkların semptomlarını taklit eden maddelerin uygulanmasıyla hastalıklara verilen iyileşme tepkilerini uyardığını iddia etmektedir.
  • Homeopatik preparatların etkinliği tıp biliminde tartışmalıdır.
  • Doktorlarınızın bilgisi ve onayı olmadan konvansiyonel ilaçlar almayı asla bırakmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz