Hindistan Cevizi Yağı

1
538
BitkiselBilgi.com Hindistan Cevizi Yağı

Sağlığınız için doğru pişirme yağını seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Beslenme uzmanları, tüm esansiyel yağ asitlerini elde etmek için zaman zaman pişirme yağımızı değiştirmemizi tavsiye eder. Pirinç kepeği yağı ve zeytinyağı da dahil olmak üzere mevcut olan birçok yağ çeşidinden Hindistan cevizi yağı, çoğu zaman oldukça sağlıklı olarak kabul edilen bir varyanttır. Sağlığınıza olumlu etkisi olan yağlı asitlerin birleşiminden oluşur. Hindistan cevizi yağındaki yağlar, orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinir, bu da yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olduğu anlamına gelir.
Hindistan cevizi yağı sindirmek kolay

Hindistan cevizi yağı, uzun yıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılan açık kahverengi bir reçinedir. Bu bitkinin sağlığa faydaları arasında, obeziteden diyabetlere kadar pek çok hastalık bulunmaktadır.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı ya da kan dolaşımını ya da sinir sistemini etkileyen herhangi bir rahatsızlık gibi rahatsızlıklar, orgazm olmamanızın sebebi olabilir.

Hindistan cevizi yağı konusunda beslenme uzmanı Dr. Ritika Samaddar, hindistan cevizi yağının sağlıklı olabileceğini ancak Hindistan cevizi yağının herkes için sağlıklı olduğunu ima etmediğini söylüyor. “Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri olduğu için sağlıklı kabul edilir. Vücuttaki yağ emilimiyle ilgili problemlerle karşılaşan insanlar arasında sindirime yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, sağlık açısından yararlıdır çünkü daha kolay emilir” diyor. 

Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağının herkesin güvenebileceği bir şey olmadığı noktasında vurgu yapıyor. Dr Ritika, “Diğer herhangi bir yağ gibi, hindistan cevizi yağı da kalorilerde yüksek. Aynı zamanda doymuş yağ kaynağı da var. Eğer düzenli egzersiz yapmıyorsanız, hindistan cevizi yağı bile sağlığınız için faydalı olmaz” diye ekliyor.

Diyetinize hindistan cevizi yağını da ekleyebileceğiniz yöntemlerden bahsetmişken, bu günlerde yenilebilir hindistan cevizi yağının piyasalarda kolayca bulunabileceğini söylüyor. “Yenilebilir hindistan cevizi yağı kokusuzdur ve normal yemek pişirmek için kullanılabilir. Diğer yağlarla birlikte kullanabilirsiniz. Çok fazla doymuş yağ tüketmek kalp hastalıklarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir” diyor. 

Ayrıca okuyun:  Hindistan Cevizi Kilo Vermek İçin Nihai Meyvelerin Neden Olduğu 4 Sebep

Hangi tür yağın vücut için en sağlıklı olduğu sorulduğunda, Dr Ritika tüm esansiyel yağ asitlerini elde etmek için yağları düzenli olarak değiştirme fikrini değiştirir. “İdeal olarak vücudumuz her türlü doymuş, doymamış doymamış ve doymamış yağlara ihtiyaç duyar. 1: 1: 1 oranında yağlara ihtiyaç duyarız. Bunların hepsinden oluşan yağ yoktur. vücut için faydalı, “diye açıklıyor.

Bununla birlikte, sadece özleyemeyeceğiniz hindistancevizi yağının dahil edilmesinin bazı faydaları vardır. Bunları öğrenmek için okumaya devam edin:

1. Hindistan cevizi yağı cilt ve saç için iyidir

Hindistan cevizi yağı sağlıklı cilt ve saçlar için yaşça etkili bir ev ilaçtır. Kuru ciltler için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Cildin nem seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Saç hasarına karşı etkili koruma sağlayabilir.
Hindistan cevizi yağı cilt ve saç için iyidir

2. yağ yakma işlemini tetikleyebilir

Obez insanlar, daha sağlıklı bir alternatif olarak hindistancevizi yağına geçerek yararlanabilirler. Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler, yaktığınız kalori sayısını artırabilir.
Hindistan cevizi yağı kilo vermede yardımcı olabilir

3. HDL kolesterolü artırabilir

Hindistan cevizi yağı vücuttaki HDL (iyi) kolesterol düzeylerinin artmasına yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağında doymuş yağlar, LDL (kötü) kolesterolü daha az zararlı bir biçimde azaltabilir. Böylece, hindistan cevizi yağı kalp sağlığı için faydalı olabilir .

4. Açlığınızı azaltabilir

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri açlığınızı azaltmaya katkıda bulunabilir. Bunun nedeni hindistan cevizi yağlarındaki yağların vücutta iştah azaltan etkisi olan ketonlar şeklinde metabolize edilmesidir.

5. Hindistan cevizi yağı yağ kaybına yardımcı olabilir

Hindistan cevizi yağı iştahı azaltmaya ve yağ yakmaya yardımcı olduğundan yağ ve kilo vermede de yardımcı olabilir . Özellikle çok sıkıcı karın yağlarının azaltılmasına yardımcı olabilir – ki bu da çeşitli hastalıkların risklerini artırır. Çalışmalar, günlük diyetinizde hindistan cevizi yağının dahil edilmesinin vücut kitle indeksini ve bel çevresini azaltmada yardımcı olabileceğini söylüyor.
Hindistan cevizi yağı, karın yağ azaltmada yardımcı olabilir

Kalorilerde hala yüksek olmasına rağmen, pişirme yağınızı hindistan cevizi yağıyla değiştirmek kilo kaybı rejiminde yararlı olabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz