HİBİSKUS ÇAYI NE İŞE YARAR?

0
326

Hibiskus çayı ne işe yarar sorusu, genellikle ilaç kullanmadan, cerrahi yollara ya da sıkı diyet listelerine uymadan, bitkisel yöntemler ile kilo vermek isteyenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Özellikle ödem, hazımsızlık gibi sorunlardan dolayı şişkinlik yaşayanlar ve metabolizması yavaş olanlar için, hibiskus ile ilgili bilgileri özet halinde sizler için derledik.

1-Hibiskus Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hibiskus çayı ne işe yarar sorusunun cevabından önce, hibiskus bitkisini biraz tanıyalım. Bu bitki, aktarlarda “Hatmi Çiçeği” “Narçiçeği” gibi isimlerle de bulunmakta olan, görüntüsüyle de insanda hoş bir izlenim bırakan bir bitkidir. Hibiskusun bilinen en etkin özelliği iştahı azaltması ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. C vitamini bakımından çok zengin olan hibiskus, ödem, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlarla baş etmede en çok tercih edilen bitki çayıdır. İştahı azalttığından kilo vermeye yardımcıdır ve verilen kilonun korunmasını, düzenli olarak hibiskus çayı içerek sağlamak mümkündür. Kabızlığa ve adet sancılarına karşı oldukça etkilidir ve antioksidan bakımından zengin bir bitki olduğu için, hücre yenilenmesine katkı sağlar.

2-Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir? Ne Kadar Tüketilmelidir?

Hibiskus çayı ne işe yarar sorusunun cevabı genellikle metabolizma üzerine olmakla birlikte, işe yarar etkilerinin görülmesi ve etkilerin devam edebilmesi için, çayın doğru hazırlanması ve doğru oranda tüketilmesi gerekmektedir. Hibiskus çayı hazırlamak için, kaynamış 1 bardak suyun üzerine 1 tutam kuru hibiskus bitkisi eklemek yeterlidir. 10 dakika demlendikten sonra, suyunu süzüp bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Hibiskus ödem söktürücü özelliğinden dolayı günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Aksi halde böbrek problemleri gündeme gelecektir. Bitki çayı deyip geçmemek gerekir. Bitkiler yüz yıllardır ilaç niteliğinde kullanıldığından, günümüzde bitki çayları hala alternatif tıp için ilaç niteliğindedir ve her ilacı da dozunda almak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz