GÜNEŞ YANIĞINA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

0
319

Güneş yanığına bitkisel çözümler güneşe maruz kalmış ve cildinde yanıklar oluşmuş herkes tarafından merak edilen bir konudur. Yalnızca güneşten etkilenenlerin değil, herkesin doğal yöntemleri öğrenmesi gerekmektedir. Yaz ayları yaklaştıkça güneş yanığı riski de ortaya çıkmaktadır. Güneş yanıkları ne şekilde belli olur, hangi problemleri beraberinde getirir ve güneş yanığına doğal yöntemlerle nasıl müdahale edilebilir gibi soruların cevapları için yazının devamını detaylıca okuyunuz.

Güneş Yanığı Belirtileri

Güneş yanıkları kişiden kişiye değişen belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Güneş yanığına bitkisel çözümler oldukça fayda etmektedir. Bu noktada en başta güneşe korunarak çıkmak gerekmektedir. Olası bir güneş yanığı durumunda ise evde güvenilir yöntemlerle yanıkları rahatlatmak mümkündür. Bazı kişiler, daha yoğun bir bronzluk sağlamak için güvenilir olmayan yöntemleri denemektedir. Bu gibi yöntemler pek çok cilt problemini beraberinde getirmektedir ve kesinlikle denenmemesi gerekmektedir. Güneş yanıklarının belirtileri genellikle aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 1. Ciltte kızarıklıklar
 2. Ağrılar
 3. Derinin sıcak olması
 4. Ateş ve baş ağrısı
 5. Susuzluk
 6. Gözlerde hassasiyet
 7. Deride gerginlik

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş yanıkları acılar ve ateş basması gibi belirgin belirtiler dolayısıyla oldukça rahatsız edici bir cilt sorunudur. Susuzluk da bu duruma eşlik ettiği için bol su içilmesi önerilmektedir. Böylelikle nem kaybı önlenmektedir. Bunun dışında soğuk duşlar alınması da rahatlık sağlayacaktır. Güneş yanığına bitkisel çözümler aşağıdaki gibidir.

 1. Salatalık (İçeriğindeki bol su cilde oldukça faydalıdır. Yanık bölgeye sürülerek kullanılabilir.)
 2. Aloevera (Yanığa en iyi gelen doğal ürünlerden biridir.Aloevera jeli cilde sürüldüğünde rahatlatır ve serinletir.)
 3. Çay (Gözlerin üzerine demlenmiş poşet çay konularak rahatlatılabilir. Banyodaki su ile birlikte de kullanılabilir.)
 4. Lavanta yağı (Yanık bölgeye uygulanarak ağrı kesici özelliği kullanılabilir.)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz