GÜL YAĞININ KULLANIM ALANLARI

0
300

Gül yağının kullanım alanları konusunda, öncelikle Osmanlı dönemine kadar uzanan bir tarihi olan bu bitkinin kökenine inmek gereklidir. Gül yağı, Osmanlı döneminde hekimler tarafından ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmıştır ve daha o dönemlerde, hafıza güçlendirme etkisi olduğu belirtilmiştir.

Nerelerde kullanılır?

Gül yağının kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Osmanlı döneminde, saray tıbbında yerini ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak almış bu yağ, bileklere uygulandığında ya da bir bardak su içerisine birkaç damla damlatılarak odalarda bulunan kaloriferler üzerine bırakıldığında, hem mis gibi bir koku sağlarken hem de dikkat dağınıklığı ve hafıza problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Tarağa dökülerek kullanılan gül yağı ile taranan saç uçları, güzel kokmakla kalmaz yanı zamanda sağlıklı, güçlü ve parlak görünür. Cilt bakımı için kullanılması konusunda ise, alt baz olarak uçucu olmayan bir bakım yağı kullanılması önerilir çünkü gül yağı uçucu olduğu için direkt olarak cilde uygulanması cilde zarar verebilir. Bu noktada badem ya da zeytin yağı gibi bir yağ ile karıştırılması daha verimli olacaktır.

Nasıl kullanılır?

Gül yağının kullanım alanları denildiğinde genellikle cilt bakımı akla gelmektedir. Bu noktada, artık pek çok kozmetik ürünün içeriğine eklenen gül yağı, parfümeri sektöründe de vazgeçilmez bir malzemedir. Gül yağı, doğal bir makyaj temizleyici olmasıyla bilinir. Cildi temizleme, arındırma gibi özellikleri bulunduğundan tek başına da kozmetik bir cilt temizleme materyali yerine kullanılabilmektedir.

Kuru ciltlerde oluşan alerji, egzama gibi cilt sorunlarının ve açık yaraların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Güçlü bir antiseptik olan gül yağı, özellikle dış etkenlerden dolayı kuruyan ciltler için ideal bir nemlendiricidir. Cilde uygulamak için vazelin tarzı bir kremle, baz bir yağ ile ya da su ile karıştırıp inceltmek şarttır. Aksi halde ciddi cilt tahrişi sorunları yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz