Ginseng Çayı

0
753

Ginseng beslenme gerçekleri

Gibi popüler “ren shen” Çin’de (Adam kökü,人参), ginseng eski çağlardan beri birçok kişi tarafından güvenilen gücü ve refah ve Özet vardır. Kök ve diğer bitki parçaları, metabolizmayı uyarmak, zihinsel stres, yorgunluk, kan şekeri kontrolü gibi koşulları tedavi etmek ve sağlığı iyileştirmek ve hastalıksız uzun yaşamı geliştirmek için kullanılmaktadır.

Botanik olarak, bu şifalı kök bitkisi , Panax cinsindeki çiçekli bitkilerin Araliaceae familyasına aittir . İki ana türü: Asya ginsengi (Panax ginseng CA Meyer) ve yakın akrabası olan Amerikan ginsengi (Panax quinquefolium L.) bu rizomun gerçek kültivar türleri olarak kabul edilir. Sibirya ginseng (Eleutherococcus senticosus) dahil olmak üzere tüm diğer türleri, sözde ginseng olarak etiketlenir.

Ginseng, Çin ve Mançurya’nın kuzeydoğu ormanlarına özgü çok yıllık, ılıman ve çiçekli bir bitkidir. Hem Asya hem de Amerikan ginsengi, iyi drene edilmiş kumlu tınlı topraklar ve odunsu gölge kaplamaları olan yerlerde en iyi şekilde büyür.

Küçük, açık yeşil-beyaz çiçekler ve kırmızı meyveler taşır. Çiçeklenme 2. veya 3. yılda başlar ve hazirandan eylül ayına kadar her mevsim 2 ila 3 hafta sürer. Bununla birlikte, ekili çiftliklerdeki çiftçiler, daha büyük kök büyümesi lehine yaprakları kurutmaktadır. Onun rizom gibi bütün bitki çekerek hasat havuç çilek olgunlaşmış başladıklarında fidenin yaklaşık 6 yıl sonra.

Kökler daha sonra temiz su içinde yıkanır, büyüklüklerine göre ayrılır ve beyaz ginseng veya kırmızı ginseng elde etmek için işlenir.

Ginseng’in sağlık yararları

 • Antik çağlardan beri Çin, Kore ve Japon kültüründe rizom dahil ginseng bitkisinin tüm ürünleri. Birçoğu, ginseng’in kök ekstraksiyonu ve ürünlerinin tüketilmesinin, onlara güçlükler, dayanıklılıkların üstesinden gelmek için dayanıklılık ve iyi sağlık sağlayacağına inanmaktadır.
 • Bu kadar küçük miktarlarda tüketildiği için, ginseng kökü vücuda herhangi bir kalori ve yağ eklemez. Bununla birlikte, sağlığı destekleyen birçok nöro-aktif madde, anti-oksidan, mineral ve vitamin içerir.
 • Ginseng’deki en önemli iki aktif bileşik , genellikle ginsenosidler olarak adlandırılan triterpen glikozitler veya saponinlerdir protopanaxadiol ve protopanaxatriol .
 • Rizomdaki biyoaktif bileşikler, immün modülatör (Cho ve ark., 2002), anti-tümör (Yun ve arkadaşları, 1983), antioksidan ve glikoz düşürücü aktiviteler olarak işlev görebilir (Fitzenberger ve arkadaşları, 2014).
 • Ayrıca, aynı zamanda maltol (Hwang ve diğerleri, 2006), salisilik asit, vanilk asit, genistik asitler, p-kumarik asit gibi poliasetilen ve fenolik bileşikler gibi başka kimyasal maddeler de ginseng’de ana fenolik antioksidanlar olarak tanımlanmıştır ( Jung ve arkadaşları, 2002).

Tıbbi kullanımları

 • Ginseng, Çin, Japonya ve Yerli Amerikalılar tarafından geleneksel ilaçlarda bir yardımcı olarak kullanılmıştır.
 • Alternatif tıp doktorları, beyaz ginsengin doğada çok sıcak ve çok sıcak olmadığını, genel vücut tipine uygun olduğuna inanmaktadır. Kırmızı Ginseng ise doğada çok sıcaktır ve soğuk aylarda tavsiye edilir.
 • Geleneksel Çin tıbbında, ginseng bir cinsel uyarıcı olarak savunulmaktadır. Ginsenosides bileşikleri, genital kan damarlarında nitrik oksit (NO) sentezini ve salınmasını artırır. Nitrik oksit (NO), kan kılcallarının gevşemesine neden olur ve gentital dokularda doku siklik GMP (guanosin monofosfat) seviyelerini arttırır.
 • Çalışmalar ginsenosidlerin artmış karaciğer fonksiyonları ve sindirim dahil olmak üzere vücudun genel genel metabolik fonksiyonlarını geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca anti-inflamatuar etkileri, anti-kanser ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptirler.
 • Kök, soğuk algınlığı ve grip, stres ve bazı kanserleri ve Tip-2 diyabetleri tedavi etmek için bir adjuvan olarak tedavi etmek için reçete edilir.

Seçim ve depolama

Ham, taze rizomlar sadece hasat zamanlarında yetiştiricilerin yakınında bulunabilir. Yurtdışı pazarlarda, vakumlu ambalajlardaki kuru kökler ve toz yıl boyunca kolayca bulunabilir. Beyaz ginseng (bai shen), güneşte sadece hasat edilmiş kökün kurutulmasıyla üretilirken, kırmızı ginseng (paçavra tavukları veya Koreli kırmızı ginseng) hasattan sonra buharlaşır ve ardından güneşte kurutulur.

Süpermarketler, eczaneler ve uzman Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) Mağazalarında, çay, bal, içecekler, şekerleme, jöle vb. Gibi çeşitli ginseng ürünlerine rastlanabilir. Bu ürünleri kullanmadan önce ürünlerdeki toplam ginsenosides içeriğini okuyun.

Evde, kuru ginseng kökü kuru bir kavanoz içinde korunan birkaç ay boyunca saklanabilir, güneş ışığından ve nemden uzak serin bir yerde muhafaza edilir. Tozları birkaç ay buzdolabında saklanabilir.

Hazırlama ve sunum yöntemleri

İşlenmiş ginseng nadiren temizlik gerektirir. Kökte küçük bir parça kesin (bir seferde 3 gramdan fazla kuru ağırlıkta olmamak kaydıyla) ve yaklaşık 2 dakika boyunca bir bardak sıcak suya sarın ve içirin.

İşte bazı ipuçları:

 • Taze kök, sıcak suda demlendirilir ve bal ile karıştırılır ve serinletici çay olarak tüketilir.
 • Kore’de, bitki kökleri ünlü yaz tarifleri samgye-tang (ginseng-chicken-soup) hazırlanmasında da kullanılır . Genellikle kimchi ve ginseng-şarap (insamju) ile servis edilir.
 • Kök ekstraksiyonu, içecek endüstrisinde içeceklerin, şekerlerin, sakızların, baharatlı atıştırmalıkların, şekerlemelerin vb. Hazırlanmasında eşsiz bir yer buldu.

Ginseng hakkında gerçekler

 • Ginseng ve ürünleri, insan vücudundaki sindirim, dolaşım ve merkezi sinir sistemi gibi metabolik fonksiyonları etkilemektedir.
 • Ginseng, adaptif ve restoratif bir tonik olarak görülmelidir. Spesifik hastalıklar için düzenli tedavi edici ilaçların yerini tutmaz.
 • Kök ginsengindeki bileşenlerin doğal steroidler için yapısal ve fonksiyonel benzerlikleri vardır. Hipotalamus-hipofiz-adrenal aksı ve bağışıklık sistemini etkilemişlerdir.
 • Afrodizyak ajanı olarak iddiasını desteklemek için iyi belgelenmiş çalışmalar bulunmamaktadır.
 • Köksap vitaminleri ve mineralleri içerir. Bununla birlikte, dozaj miktarlarında, bitki kökü rizomu, vitamin ve minerallerin günlük ihtiyaçlarını zar zor kaplar ve bu nedenle fazla sağlık etkisi yoktur.

Güvenlik profili

 • Kısa bir süre kontrollü dozlarda alındığında Ginseng yararlı etkileri vardır. Glikozitlere zehirlenme, uzun süreler boyunca daha büyük miktarlarda tüketildiğinde ortaya çıkar. Doz aşımı sık görülen ortak belirtilerden bazıları artan kan basıncı, uyku eksikliği (uykusuzluk), anksiyete, nevrozlar, vb.
 • Ayrıca anti-pıhtılaştırıcı ilaç varfarininin toksisitesini kuvvetlendirdiği ve ciddi kanama atakları ile sonuçlandığı bilinmektedir. Anti-hipoglisemik ilaçlar ve insülin kullanan hastalarda kan glikoz seviyelerini emer.
 • Hamile kadınlar genellikle bunu önlemek için tavsiye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz