Galeta Kilo Aldırır mı?

0
632

Uzman diyetisyenler tarafından diyet listelerine eklenen galeta her zaman ölçülü olarak tüketilmesi gerekir. Tok tutma özelliği ile diyet listelerinde bulunması gereken bu gıda diyet yaparken gün içinde iki taneden daha fazla tüketilmesi uygun olmayan bir gıdadır. 1 galetanın 65 kalori olduğu bilinmektedir. Kalori hesabı yapan kişiler ekmeğin sindirimi ile aynı olan galetanın ölçüsünü kalorisinden hesaplayarak tüketebilir.

Diyet yapanlar tarafından galeta tercihi her zaman susam eklenmemiş olanlardan yapılmalıdır. Ve galeta tüketenler diyet listelerinde galetaları sindirimi daha da güçlendirdiği için mutlaka yoğurt ile tüketmeleri gerekir. Ara öğünlerde tüketilmesi gereken galetanın küçük boylu olanlarının üç âdeti bir tane galeta etmektedir. Yani ölçülü olarak tüketildiğinde kilo yapmayan galeta ölçüsüz bir şekilde çok tüketildiğinde kilo yapmaya yönelik etkiler tüm hamur işleri gibi fazlalaşmaktadır.

Galeta Tüketimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok aşırı tüketildiğinde bağırsak hareketlerinin durmasına neden olan galeta ishal sorunu yaşayan kişilerin bu sorunları geçene dek tüketmesi gereken sayılı gıdalardan birisidir. İshali kesici etkisi bağırsak hareketlerini durdurmasından geldiği için kesinlikle bağırsak hareketleri yavaş olan kişiler tarafından galeta tüketimi yapılmaması gerekir.

Aşırı olarak tüketilen galeta zamanla vücutta fazla yağlanmaya neden olduğu gibi, tek taraflı beslenme sağlayacağından dolayı vücutta vitamin ve mineral değerlerinin de düşmesine neden olmaktadır. Mide gazının giderilmesine yardımcı olan galeta mide gazını gidermek için bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler tarafından bir tane tüketildiğinde fayda sağlayacaktır.

1 galeta da ortalama olarak bir dilim ekmek kalorisi bulunmaktadır. Ölçülendirme bunun üzerinden yapılmalı diyet yapan veya diyet yapmayan kişiler kalori hesaplarını buna göre yaparak galeta tüketimini bu ölçülendirme üzerinden yapmaları gereklidir. Diyetlerde tok tutma özelliğinden yararlanırken kesinlikle ölçüyü kaçırmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here