Fırında Patates Kilo Aldırır mı?

0
636

Bütün yıl boyunca bulunabilen sebzelerden olan patatesin korunması da kullanılması da oldukça kolaydır. Her yaşta kişi tarafından sevilen patates bazıları için en güzel lezzeti haşlanarak, bazıları için kızartılarak bazıları için de fırınlanarak vermektedir. Patatesin haşlanarak ve fırınlanarak kalori değeri aynıdır. Fakat kızartıldığında neredeyse patatesin kalorisi haşlama ve fırınlama olanının iki katına çıkmaktadır. Lezzet açısından beğenilse de yağda kızartılmış olan patatesin vücuda zararı bulunmaktadır.

Folik asit, fosfor, lif, B6, E vitamini, A vitamini, K vitamini ve C vitamini açısından zengin olan patates zayıflama diyetlerinde tok tutma özelliği ile belirli miktarda bulundurulabilir. Fakat 100 gramında 93 kalori değeri bulunmaktadır. Kalori değeri göz önünde bulunarak tüketildiğinde vücut için zararının olduğunu söylemek mümkün değildir. Hatta insan sağlığı için büyük bir faydası bulunmaktadır.

İshale İyi Gelir: Çok eski zamanlardan beri ishali tedavi etmek için kullanılan sayılı gıdalardan birisi olan haşlanmış veya fırınlanmış patates kısa bir süre içinde tüketilmeye başlandığında uzun süre devam eden ishali bile kestiği görülmektedir.

Konsantrasyonu Güçlendirir: Konsantrasyon güçlüğü çeken kişilerde oldukça etkili olan bu besin çocuklarda ve gençlerde kahvaltılarda tüketildiğinde hem uzun süre tok tutma hem de enerji verme etkisi ile konsantrasyonu güçlendirir.

Sindirim Sistemi Üzerinde Faydalıdır: Mide yanması, bağırsak gazı gibi sorunların ortadan hızlı bir şekilde kalkmasını sağlayan fırınlanmış patates tuz ile tüketildiğinde mide ekşimesini de ortadan kaldırmaktadır.

Cilt Sağlığını Korur: Genellikle cildi daha sağlıklı olmasını talep eden kişiler patatesi çiğ olarak kullanmalıdır. İçinde bulunan yüksek oranda nişasta nedeni ile cildin daha pürüzsüz olmasını sağlarken cilt üzerinde bulunan siyah noktaların da giderilmesinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz