Domates Kilo Yapar mı?

0
678

Orta boy bir domates 20 kalori kadardır. Domatesin kilo yapmada etkisi kesinlikle bulunmadığı gibi, zayıflamaya yardımcı sayılı gıdalardan birisidir. 1 su bardağı domates suyu 13 kaloridir ve tok tutma özelliği domates suyunun neredeyse iki dilim ekmek kadardır. Hiç yağ içermeyen domatesin salatalarda, yemeklerde ve kahvaltılarda tüketilmesi uygundur. Yağ eklenerek veya başka işlemlerden geçirerek pişirilen domatesin her besinde olduğu gibi kalori değeri artmaktadır.

Tüm zayıflama diyetlerinde bulundurulması gereken domatesin mevsiminde tüketilmesi en uygun domates tüketim şeklidir. Gün içinde her öğünde domates tüketimi yapılabileceği gibi, domates akşam saatlerinde ve gece saatlerinde tüketildiğinde tek kilo fazlalığı yapmayan sayılı besinler arasındadır. Vücuda bilindik ve bilinmedik onlarca faydası bulunmaktadır.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

A ve C vitaminlerinden zengin bir besin olan domates içeriğinde folik asit ve domatese kırmızı rengini veren likopen bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından büyük bir faydası olan domatesin hastalıkları tedavi etmekte de büyük bir başarı sağladığı uzmanlarca kanıtlanmıştır. Domatesin sağlığa faydaları nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan likopen takviyesi nedeni ile kanserle mücadele eden sayılı gıdalardan birisidir.
  • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğundan yüksek tansiyon hastalarının tüketmesinde fayda vardır.
  • Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
  • Domates kalp sağlığını korumaya yönelik etkileri olan sayısız gıdalardan birisi olarak uzmanlarca hastalarına tavsiye edilen besinler arasındadır.
  • Diyabet hastalarının sınırsız bir şekilde tüketebildikleri gıdalardan birisidir.
  • Bağırsak hareketlerini düzenli hale getiren domates kabızlığı ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunan domatesin stresi düşük seviyelere getirici etkisi de bulunmaktadır.
  • Domates suyu düzenli bir şekilde tüketildiğinde göbek yağlarının eritilmesinde büyük fayda sağlayan bir besindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz