Diyette Tokluk Hissi Veren Besinler

0
359

Diyette tokluk hissi veren besinler sağlıklı beslenme planlarında bol bol kullanılmalıdır. Diyet, dikkatli beslenme, vücudun gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı beslenme anlamlarına gelmektedir. Diyetlerde tokluk hissi veren besinlerin kullanımı, gereksiz ve sağlıksız yemek yenmesini önleyerek sağlığa katkıda bulunmakla birlikte, fazla kilolardan kurtulmakta da yardımcı olmaktadır. Diyetlerde tok tutan besinlerin artırılmasının yanında açlığa neden olabilecek besinlerin ise ölçüsüz tüketilmemesi gerekmektedir.

Tok Tutan Besinler Listesi

Tokluk hissiyatı verip acıkmayı önleyecek pek çok besin bulunmaktadır. Diyette tokluk hissi veren besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Yumurta: Araştırmalar doğrultusunda sabah kahvaltıda bir yumurta tüketen kişilerin kilo vermesinin kolaylaştığı görülmüştür. Bunun sebebi ise içeriğindeki proteinler ile tokluk hissiyatı oluşturmasıdır.
 2. Çorba: Çorbalar, az yağlı ve taze sebzelerle sağlıklı bir şekilde sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır.
 3. Avakado: İçeriğindeki E vitamini, potasyum ve folik asit ile çabuk doyuran besinler arasındadır.
 4. Yulaf: Süt ile tüketildiğinde sabah kahvaltılarına iyi bir alternatif olan yulaf, tok tutan besinler denince akla ilk gelenler arasında yer almaktadır.
 5. Fasulye ve mercimek:İçeriğinde 7 gram protein bulundurmakta ve uzun süre tokluk hissiyatı oluşturmasıyla bilinmektedir.

Açlığa Neden Olan Besinler

Diyette tokluk hissi veren besinler kullanılırken, açlık oluşturacak besinlerden uzak durulması da oldukça önemlidir. Bu noktada diyetlerde açlığa neden olan besinlerinde altının çizilmesi gerekmektedir. Açlığa neden olan besinler diyette asla tüketilmemesi gereken, tüketildiğinde ise aşırıya kaçılmaması gereken besin türlerindendir. Tüketim sürekli hal alırsa sağlığa zarar verecek şekilde iştah açmaya ve dolayısıyla gereksiz yemek yenmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple aşağıda bulunan besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

 1. Pasta
 2. Hamur işleri
 3. Gazlı içecekler
 4. Kızarmış patates
 5. Alkol
 6. Tereyağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz