Diyet Yaparken Kesinlikle Tüketilmemesi Gerekenler

0
411

Diyet yaparken kesinlikle tüketilmemesi gerekenler sağlıklı, doğru ve etkili bir diyet için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Diyetin anlamına bakıldığında, vücudun gelişimi ve sağlıklı bir yaşam amaçlanarak doğru şekilde beslenmektir denilebilir. Diyetin anlamı günümüzde kilo vermek ile karıştırılmaktadır. Diyet esasında, kişinin vücut yapısı göz önünde bulundurularak nasıl beslenmesi gerektiği konusunda hazırlanmış beslenme planlarıdır.Dolayısıyla diyette gönül rahatlığıyla tüketilebilecek ve tüketilmemesi gereken bazı besinlerin altı çizilmiştir.

Rahatlıkla Tüketilebilecek Gıdalar

Diyetin kişiye özel beslenme planı olduğundan bahsettikten sonra, diyetlerde rahatlıkla yer alabilecek gıdalardan da bahsetmek gerekmektedir. Diyet yaparken kesinlikle tüketilmemesi gerekenlerherkesin sağlığı için ortak tehdit oluşturan gıdalar dışında, kişinin alerjileri doğrultusunda da dikkat etmesi gereken besinlerdir. Kişilerin vücudu aşağıda bulunan gıdalar karşısında çeşitli rahatsızlık durumları oluşturmuyorsa rahatlıkla tüketebilir. Fakat bazılarının içeriğinde şeker bulunması ya da yağlı olması gibi durumlardan dolayı ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Diyette yer verilmesi gereken besinler aşağıdaki gibidir:

 1. Balık
 2. Fındık
 3. Badem
 4. Ceviz
 5. Sebze
 6. Meyve
 7. Esmer Ekmek
 8. Yoğurt
 9. Salata
 10. Bulgur Pilavı
 11. Ayran
 12. Türk Kahvesi
 13. Kuru Meyve

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet listeleri hazırlanırken, diyet yaparken kesinlikle tüketilmemesi gerekenler kısmına da yer verilmesi gerekmektedir. Böylelikle yalnızca neyin yenmemesi ya da hangi besinlere dikkat edilmesi gerektiği öğrenilerek zengin öğün seçenekleri sunulabilir. Beslenme konusunda aşırıya kaçılmaması, tüketilebilecek her türlü besinin ölçülü olarak yenmesi gerekmektedir. Diyette tüketilmemesi gerekenler araştırılırken, kişinin çeşitli rahatsızlıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Diyette tüketimi önerilmeyenler genellikle aşağıdaki gibidir:

 1. Beyaz Ekmek
 2. Ayçiçeği yağı
 3. Patates
 4. Tam yağlı süt
 5. Şekerli ve gazlı içecekler
 6. İşlenmiş et
 7. Tatlı, şekerleme, çikolata (Ölçülü olması koşuluyla bitter tüketilebilir.)
 8. Hamburger, patates kızartması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz