Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

0
294

Çörek otunun faydaları oldukça fazladır ve çörek otu evlerden eksik olmaması gereken bir besin maddesidir. Geçmiş yüzyıllarda şifa kaynağı olarak bilinen ve hastalıkların tedavisi için de kullanılan çörek otu günümüzde şifa kaynağı olarak kullanılmak yerine daha çok tadının güzelliğinden dolayı kullanılmaya başlanmıştır. Katıldığı yiyeceklere güzel bir tat vermesinin dışında oldukça fazla yararı bulunan çörek otu, doğru bir şekilde kullanıldığında insan sağlığına katkılar sağlamaktadır. Genel olarak çörek otunun faydaları şunlardır:
• Çok iyi bir antioksidandır ve bu sebeple pek çok hastalığın oluşmasını önlemekte ve vücudu toksinlerden arındırmaktadır
• Kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir
• Vücutta oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde etkilidir
• Kolesterol düzenleyicidir
• Kanı temizleme özelliği vardır
• Karaciğer ve böbrek için yararlıdır

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?
Günümüzde çörek otu daha çok börek ve benzeri gibi hamur işlerinin üzerine renk ve tat katması için kullanılmaktadır. Fakat çörek otunun faydaları bunlardan çok daha fazlasıdır ve insan sağlığı açısından oldukça etkilidir. Çörek otu, piyasada çok kolay bulunabilen, neredeyse tüm marketlerde satışı gerçekleştirilen bir besindir. Bu besinden yararlanmak için yalnızca kendisinden değil yağından da destek alınabilmektedir.
Çörek otu, günde 1-2 kaşık sade olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda salataların içine eklenerek de tüketilebilmektedir. Aynı zamanda çörek otu yağı da son derece etkili olmaktadır ve yiyeceklerin, içeceklerin içine katılarak tüketilebilmektedir. Fakat etkisinin yüksek olması nedeni ile çörek otu sürekli olarak kullanılmamalıdır. Her gün yerine haftada 2 ya da 3 kez çörek otunun kendisi ya da yağının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çörek otundan zarar değil, yarar görmek için sürekli olarak kullanım gerçekleştirilmemesi konusunda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz