Çayın Sağlığa Faydaları

0
575

Çayın Sağlığa Faydaları

Çay, Camellia Sinensis (çay bitkisi) yapraklarının sıcak bir karışımıdır . İnsan sağlığına yararlı etkileri için en çok tüketilen içeceklerden biridir.

Çay yapraklarında bulunan fitoesterler vücut metabolizmasının düzgün işleyişine ve genel olarak geaneral sağlık ve sağlığa bağlanır. Çay içiminin vücuttaki nöromüsküler, kardiyak, sindirim ve iskelet sistemleri üzerinde koruyucu sağlık etkileri sağladığını gösteren birkaç araştırma kanıtı vardır.

Çay bitkisi

Camellia sinensis, aslen Hindistan’ın Sub-Himalaya bölgelerinden ve Güney-Batı Çin’den küçük ve orta büyüklükteki, yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Çay bahçelerinde çay bitkisi yetiştirilir ve elle tutulan taze yaprakların elde edilmesi için çay bahçelerinde yönetilebilir büyüklükteki çalılıklara budanır. Nemli, tropikden yarıya dağılmış yaylalara ve bolca yağışa sahip dağ yamaçlarında en iyi şekilde yetişir.

Yapraklar, koyu yeşil, daha büyük, eski yapraklarda uzamış ve tüysüzdür, ancak çay yapmak için toplanan küçük, açık yeşil, ihale, etli uçları ve genç yaprakları vardır. Bunlar, yetişen bitkilerden yetiştirme mevsimi boyunca hasat edilebilir ve içecek yapmak ya da pazarlama yapmak için işlenmek üzere işlenebilir. Eski yapraklar daha az lezzetli bir içecek yapar.

Beslenme bilgisi

 • Çay yaprakları yağsız ve ihmal edilebilir miktarda kalori içerir. Bir fincan şekersiz çay servisi sadece 2 kalori ve sıfır kolesterol taşır.
 • Çay yaprakları, poli-fenolik antioksidanlar, pigment antioksidanlar, kafein, teanin , saponinler ve mineraller gibi bitki kaynaklı besinlerden oluşur.
 • Catechins , fenolik antioksidanların ana bölümünü oluşturur. Bazı önemli kateşinler epikateşin, epigallocatechin, epigallocatechin gallate (EGCG) ve epikateşin gallat içerir .
 • Catechins, özellikle EGCG, kanserlere karşı mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Çay yaprağı saponinleri arasında barringtogenol-C ve camelliagenin-A bulunur .
 • Bunun dışında çay yaprakları, kemik ve diş sağlığına yardımcı olan flor gibi bazı önemli mineraller oluşturur.
 • Çay yaprakları da fosfor, selenyum, magnezyum, bakır, demir ve un gibi çok küçük fakat önemli mineralleri taşır.

Çay tüketiminin sağlık yararları

 • Geleneksel Çin tıbbında çay hem yin (yeşil çay) hem de yang (siyah çay) etkileri olarak görülür. Yin etkisi, vücudu serin ve yang sıcaklığını sağlar.
 • TCM anlayışına göre, çay hem tatlı hem de acı lezzetlere sahiptir ve soğutma özelliklerine sahiptir.
 • TCM’de (geleneksel Çin tıbbı) çay tüketimi, vücut üzerindeki soğuma etkisine ve zihnin ferahlatıcı etkisine bağlanmaktadır. Bu uyanıklığı artırır ve konsantrasyonu artırır.
 • Aynı zamanda canlılığı, göğüs kafesini temizler ve solunum kapasitesini artırır.
 • Geleneksel olarak baş ağrısı, baş dönmesi, strese bağlı vücut ağrısını hafifletmek ve uykululuğun üstesinden gelmek için kullanılır.
 • Zencefil ve diğer otlar ile birlikte , çay yaprakları infüzyon hazımsızlık gidermek ve düzgün bağırsak hareketlerini teşvik etmek için yardımcı olur.
 • Çay da bağışıklığı artırmak ve kansere neden olan oksijen türlerinin serbest radikalleri ile mücadele için inanılmaktadır.

Çayın İşlenmesi

Hasattan hemen sonra, çay yaprakları piyasalarda satılmadan önce çeşitli işlem aşamalarına uğrar. Hasat, toplama ve işleme sırasında kullanılan tekniklere bağlı olarak, elde edilen dört çay sınıfı: beyaz, yeşil, oolong ve siyah .

Beyaz çay , yaprak tomurcuklarından ve hasattan bir veya iki yapraktan oluşur. Yaprakların asgari olarak oksidasyona tabi tutulduğu en az işlenmiş ve en iyi çaylardır. Burada çay tomurcukları genellikle havada kurutulur veya buğulanır.

Öte yandan, çay yaprakları siyah çay elde etmek için sıkı bir tedaviden geçmektedir . Yeşil ve oolong için işlem süreci, beyaz ve siyah çay elde etmek için kullanılan yöntem arasında bir miktardır.

Başka tür çaylar da var. Parfümlü çay baharatlarla, meyve kabuklarıyla veya çiçeklerle (Yasemin, tarçın , nane vb.) Tatlandırılmış çay yapraklarından yapılır .

Earl grey çay bergamot özü ile parfümleştirilmiştir.

Kafeinsiz çay, çay kafeinden bazılarının alındığı bir içecektir.

Depolama

Çay paketlerini, torbaları, kutuları sıcak, nemli ve nemli ortamlardan uzak bir yerde saklayınız. Gevşek çay alırsanız, ısı ve ışıktan uzak bir metalik kapta saklayın. Taze aldığınız çayı kullanın ve 3-4 aydan fazla saklamayın. Bazı siyah çaylar 18 aya kadar sürebilir ancak çayı 6 aydan fazla tutmak iyi değildir.

Çay hazırlanması

Pek çok Çinli ve Japon hanehalkında çay, misafirlerin önünde en üst düzeyde saygı görecek şekilde törensel bir şekilde hazırlanmaktadır. Çaylar çoğunlukla çok sıcaktır, ancak bazıları soğuk algınlığını tercih eder. Geleneksel olarak, Çin’de hiçbir ilaveler olmadan alınan çaylar. Yıllar boyunca, ABD ve Avrupa dahil olmak üzere Batı dünyasının birçok bölgesinde popüler hale getirilen diğer otlar ve baharatlarla markalı içecek olarak kabul edilmesi . İngiltere’de, şekerle biraz şekerli ve sütle tadlandırılmış bir şekilde takdir edilmektedir.

Bazıları bal ve zencefil ve acı tanenleri maskelemek için limon sıkmasını tercih eder . Kafeinsiz içeceklerden hoşlanmayanlar için bağımsız çay da mevcuttur. Ayrıca sağlık yararı özelliklerini artırmak için C vitamini ile takviye edilmiş çay da sunulmaktadır.

İnfüzyonu yapmak için sadece kaynatmak için taze maden suyunu kaynatın. Suyun ideal sıcaklığı yaklaşık 85 derece C olmalıdır. 2 çay bardağı (300-350 ml) yapmak için 1 çay kaşığı (15 ml) kuru çay yaprağı ekleyin. Yaklaşık 3-5 dakika boyunca infüze edin. Aktif prensiplerini korumak için demleme sırasında çay kabını örtün. Kabulü arttırmak için az miktarda bal veya stevia eklenebilir.

Güvenlik profili

Çay yaprakları, önemli seviyelerde caffiene ve theanine bileşenlerini taşır. Teofilin gibi beta reseptör uyarıcı ilaçlar üzerindeki kişiler bu nedenle çay tüketimini sınırlandırmalıdır. Ilımlı porsiyonlarda çay hamilelik sırasında güvenle tüketilebilir.

Mide ülserleri ve GÖRH (özofageal reflü hastalığı) ile başvuran kişiler, bu durumları şiddetlendirebileceğinden hekime danışmalıdır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz