Burlumbuş Otu Etkileri Neler

0
984
burlumbuş otu jeli

Burlumbuş Otu Etkileri Neler?

Tıp bilimi her geçen gün oldukça ilerlemektedir. Tıp ilmi gibi alternatif tıp olarak isimlendirilen bitkisel ürünlerin kullanımı da halk arasında artmaktadır. Lokman Hekim’e Allah’ın dünyada var olan hastalıkların her birinin şifasına dair bilgileri verdiği bilinmektedir. Hastalıklarına iyi gelecek olan şifaların ise bitkilere saklandığına dair rivayetler bulunmaktadır. Bitkilerin şifaya vesile olduğu bilgisi üzerine son zamanlarda adından çok bahsedilen Burlumbuş otu etkileri neler diye bir soru akıllara gelmektedir. Burlumbuş, dağlarda kendiliğinden biten, yetişen, soğanlı bir bitki türüdür. Otun kökünden ve yapraklarından bir sıvı çıkmaktadır. Çıkan bu sıvıyı yöre halkı ağrıyan yerlerine sürmektedir. Burlumbuş bitkisinin yemeği yapılarak veya çiğ olarak salatası yapılarak tüketilmektedir.

Hangi Hastalıklara Kullanılabilir?

Orta Toroslar’ın eteklerinde bulunan Karaman ilinin köylerinde yaşayanlar bazen dağa çıkıp Burlumbuş toplamaktadırlar. Çünkü bitkiden jel üretimi yapılmaktadır. Gelir kaynağı olarak düşünülmektedir. Dağlarda Ocak ayından Nisan ayının sonlarına kadar bu bitkiden toplamak mümkündür. Toplanan bu bitkiler üretici firmaya verilmektedir. Üretim hanedeki belli işlemlerden geçirilerek üretimi yapılmaktadır. Burlumbuş otu etkileri neler ki bitkinin çeşitli ürünleri üretilmektedir diye düşünebilirsiniz. Çevremize baktığımızda belli yaşın üzerindeki herkeste görülen;

  • Bacak eklemlerindeki ağrılar
  • Kol eklemlerindeki ağrılar
  • Bedendeki bütün eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Dünya üzerinde Brezilya taraflarında daha fazla görülen Burlumbuş otunun en yoğun görüldüğü yerler Toros dağlarıdır. Bitkinin özünde bir madde bulunmaktadır. Flukaraton denilen bu maddenin ağrıyı kesme özelliği vardır. Ağrı kesici flukaraton maddesinin daha tesirli olabilmesi için fabrikalarda özel işlemler uygulanmaktadır.

Burlumbuş Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Yöre halkının dedeleri ve ninelerinin Burlumbuş otunun kök ve yapraklarından çıkan sıvıyı ağrıyan eklem yerlerine sürdüklerini görürsünüz. İşlenmemiş olan bitki yıllarca bu şekilde kullanılmıştır. Burlumbuş otu etkileri neler olduğunu görmek isteyenler jelini kullanmalıdır. Bitkinin genellikle jeli bazen ise yağı üretilmektedir. Eklem ağrısı olan kişi jelden yeteri kadar bir miktarı ağrıyan bölgeye dökmelidir. Dökülen likit ürün parmak uçları ile dairesel hareketlerle bölgeye yedirilmelidir. Jel bastırmadan, hafif hafif masaj yapılarak ağrıyan eklem yerine sürülürse daha tesirli olacaktır. Jelin tesirini göstermesi için düzenli kullanılması şarttır. Düzenli olarak belli bir süre kullanıldığında yıllar içerisinde oluşan ağrıların rahatladığı ve belli bir süre sonra yok olduğu görülecektir. Bitkiden üretilen ürünlerin herhangi bir yan etkisi yoktur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz