Bowen Tedavisi

0
611

Bowen, vücudun yumuşak bağ dokusu (fasya) üzerinde çalışan bütünsel bir iyileştirici vücut tekniğidir. Bowen tedavisi, akut spor yaralanmaları ve kronik veya organik durumlar dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi veya ilgili nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Nazik ve rahatlatıcı ve güçlü manipülasyon kullanmaz. 

Bowen tedavisi yüzeysel ve derin fasya üzerinde gerçekleştirilir. Fasya veya yumuşak doku, vücuttaki her organı ve dokuyu örten, ayıran ve etkileyen bağ dokusunun parçasıdır. 

Bowen tekniği, yenidoğanlardan yaşlılara ve herhangi bir kas iskelet sistemi veya ilgili nöromüsküler şikayete kadar herkes üzerinde güvenlidir. Bütün kişiyi tedavi eden ve semptomlardan ziyade sorunların nedenini tedavi etmeyi amaçlayan bütünsel bir tedavidir.

Bowen terapisti seçmek

Kayıtlı bir terapist seçmek en iyisidir. Bowen Terapist Eyalet Dernekleri ve Federasyon, sadece akredite kurumlarda yeterli eğitime sahip üyeleri kayıt eder.

Bowen prosedürü

Bir Bowen tedavisi, her biri vücuttaki belirli bir bölgedeki değişen basınçlardaki küçük hareket dizilerinden oluşur. Tedavi keyiflidir – terapistler, kuvvetli bir manipülasyon olmadan kas, tendon ya da ligamanın hafif, çapraz lifli manevralarını kullanırlar. 

Bir tedavi tipik olarak 30 dakika ila bir saat arasında sürecektir. Ağır ve kalın kıyafetleri çıkarmanız istenebilse de, hafif bir giysi tabakası ile sağlanabilir. Bu süre boyunca, terapist odayı bir kerede iki ila beş dakika arasında bırakabilir. Bu, vücudunuzun tedaviye cevap vermesine ve bir sonraki hareket sırasına başlamadan önce vücudunuzda oluşması gereken değişikliklere izin verir.

Ne bekleyebilirsiniz

Bowen devam eden bir tedavi değildir. Kişi ilk seanstan sonra rahatlama yaşayabilir ve üç seansta önemli bir çözüm veya iyileşme yaşayabilir. Bununla birlikte, kronik veya uzun süre devam eden durumlar veya tekrarlı yaralanmalar ek tedaviler gerektirebilir ve semptomlar düzelmezse, doktorunuzu görmelisiniz.

Bowen tedavisi sonrası tavsiye

Vücudunuz tedaviye uyum sağlarken terapistiniz tedaviden bir hafta sonra başka herhangi bir fizyoterapi ya da masaj, kayropraktik, fizyoterapi, akupunktur ya da kinesiyoloji gibi diğer manipülasyon şekillerine sahip olmamanızı tavsiye edebilir. 

Hatırlanacak şeyler

  • Bowen, vücudun yumuşak bağ dokusu (fasya) üzerinde çalışan bütünsel bir tekniktir.
  • Bir Bowen tedavisi, her biri vücuttaki belirli bir bölgedeki küçük hareket dizilerinden oluşur. Hafif giysilerle yapılabilir.
  • Kayıtlı bir terapist kullandığınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz