Bitki Çayları

0
599

Bitkisel çaylar sıcak veya bazen yaprakların soğuk infüzyonu, ihale sürgünleri ve bitkisel bitkilerin çiçeklenmeleridir. Bazı bitkilerin veya aromatik bitkilerin tohumları, kökleri, meyve kabukları ve kökleri sağlıklı çaylara da eklenebilir. Geleneksel çay yapraklarından (Camellina sinensis) başka bitkisel parçalardan elde edilen ve çoğu kez tisanlar olarak adlandırılan infüzyon .

Son birkaç on yılda, dünya çapında bitkisel çayların kullanımında ilgi ve ilgi artmıştır. Bitkisel çaylar alanındaki yeni araştırmalar, tıbbi değerleri ve sağlık yararları bakımından geleneksel olmayan bölgelerde kullanımları katlanarak artmaktadır.

Bitkisel çay çeşitleri:

Farklı tür çaylar, tüketim için bitki parçalarından sağlıklı içecek olarak tüketilebilir. Ancak, bitkisel çay karışımlarınızın sadece toksik olmayan bitkiler içerdiğinden emin olun.

 • Çiçekler: Tam çiçek açar, çiçek tomurcukları, yaprakları taze veya kurutulmuş, çiçeklenme veya çiçek açan bitkisel çayların hazırlanmasında kullanılabilir. Ortak çiçek tabanlı tarlalar, papatya , krizantem, ebegümeci, yasemin, roselle vb. İçerir . İnfüzyona dekoratif renk ve aroma verir.
 • Yapraklar ve sürgünler: Yaygın olarak hazırlanmış pek çok bitkisel bitkinin taze ve kurutulmuş yaprakları. Nane , nane , fesleğen , limon balsamı , baldır, rooibos , ısırgan otu, vb., Bitkisel çaylarda sıklıkla kullanılan bazı bitkisel bitkilerdir.
 • Meyve kabukları: Limon , bergamot, portakal vb. Gibi bazı turunçgillerin taze veya kurutulmuş meyve kabuklarından infüzyon elde edilebilir . Meyve kabuğu infüzyonları genellikle çaylara belirgin bir aroma ve görünüm vermek için çiçek ve yapraklarla karışır.
 • Kökler: Yeraltı yumruları ve bazı bitkilerin kökleri hoş infüzyonları ayıklamak için kullanılabilir. Kökler kurutulur, demlenmeden önce hafifçe kavrulur. Dulavratotu kökü , hindiba kökü , karahindiba kökü vb.
 • Tohumlar: Meyve bitkisi ve bazı bitkisel bitkilerin tohumları yaprak ve çiçeklerin infüzyonu için etkili bir alternatif cevap olabilir. Fesleğen tohumu, ginkgo somun , rezene tohumu , anason , dereotu tohumları, vb.

Bitki çayı sağlık yararları

 1. Bitkisel çay ve infüzyonlar kalorilerde oldukça düşüktür. Bununla birlikte, ekstraksiyonu, refah için gerekli olan antioksidanlar ve diğer fitokimyasallardan oluşur.
 2. Dink, kafein, teobromin, teofilin, paraksantin, vb. Gibi metilksantin alkaloidlerinden aridir. Kahve çekirdekleri demlenmesinden farklı olarak, merkezi sinir sistemi stimülasyonuna, huzursuzluğa, kaygıya neden olan C.sinensis, Kola nutu, vb. kas seğirmesi, gastrik asit sekresyonu ve asitliği ve uyku eksikliği (uykusuzluk).
 3. Bitkisel çaylar farklı antioksidan sınıflar oluşturur;

  A. polifenoller (örn. Papatyada Apigenin, narenciye kabuklarında tangeritinin, karanfil tanenleri, tarhun, vb.).

  B. çeşitli bitkilerde polifenolik olmayan flavonoidler (örn. Xanthones, eugenol),

  C. Nane ve zencefilte terpenoidler (örn. Sitral, mentol, kafur, karotenoidler, curcuminoids).

 4. Bitkisel çaylar, anti-enflamatuar etkilere ek olarak, viral-grip ile mücadele için bağışıklığı artırır.
 5. Bu antioksidanların çoğu antikanser, anti-aging özelliklerine sahiptir. Hep birlikte, vücudun detoksifiye edilmesine ve canlanmasına yardımcı olur ve karaciğer, kemik iliği, böbrek ve dalakta yumuşak metabolik aktiviteleri düzenler.
 6. Cildin ve saç hücrelerinin nem düzeylerinin korunmasına yardımcı olur ve kuruluk, leke, kırışıklık ve pigmentasyonu önler.
 7. Bitkisel çaylar, vitamin-C ve vitamin-A gibi antioksidan vitaminlerin izlerini içerir. Ayrıca az miktarda folat, piridoksin ve demir, potasyum ve manganez gibi mineraller taşır.
 8. Birçok geleneksel ilaçta infüzyonlar, yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı, hazımsızlık, karaciğer hastalığı vb. İçin çareler olarak savundular.
Depolama

Plastik poşette kısa süreli kullanım için taze otlar saklayın ve ev buzdolabının içinde saklayın. Sıkı kullanım için nem ve ışıktan uzak, sıkı metalik kaplarda kurutulmuş çiçek çiçeklerini, yapraklarını, kök parçalarını / pullarını yerleştirin.

Bitki çayı hazırlanması

Aromatik bitkileri kurutmak için sapları, yaprakları veya çiçekleri birbirine bağlayın ve 2-3 hafta boyunca ışıktan uzakta iyi havalandırılmış bir yere asın. Bitki kuruduğunda, yapraklarını soyun ve hava geçirmez bir kapta saklayın.

Bitkisel çaylar çoğunlukla çok sıcaktır, ancak bazı meyveli çeşitler lezzetli soğuk olabilir. Şeker ya da balla ya da ilave limonla düz ya da hafif şekerli alındılar. Otların en yaygın çeşitleri arasında çay, ebegümeci, zencefil, limon melisa, mine çiçeği, nane, papatya ve adaçayı vardır.

İnfüzyon yapmak için 1 çay kaşığı (15ml) kuru ot veya 2 çorba kaşığı (30ml) 2 su bardağı (300-400 ml) için taze otları ölçün. Kaynatmak için getirilen soğuk su kullanmak en iyisidir. Yaklaşık 5 dakika boyunca infüze edin. Aktif prensiplerini korumak için infüzyon sırasında çayı örtün. Kabulü arttırmak için az miktarda bal veya stevia eklenebilir.

Güvenlik profili

Bitkilerin ve çiçeklerin bitki çaylarının çoğu, hamile kadınlarda bile kontaminasyon için güvenlidir. Ancak civanperçemi (Achillea millefolium) gibi bazı bitkiler elle tutulduğunda ve deri ile temas ettiğinde deri alerjisine neden olabilir. Yerba mate gibi bazı otlar , caffiene içerebilir. Ginseng gibi kökler, meyankökü, meyan kökü gibi rahim kasılmaları ve hamilelik sırasında kaçınılmalıdır. Ginsng ve ginkgo gibi Som otlar ile istenmeyen ilaç interacations neden olabilir warferin . Bu ilaçlar üzerindeki insanlar, bu bitkisel infüzyonları almadan önce hekime danışmalıdır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz