Beyaz çayın yararları ve zararları nelerdir?

0
295

Beyaz çay nedir? Sorusu, son dönemlerde pek çok kişi tarafından merak edilen bir kavrama dönüştü. Bu yüzden, tarihi, çeşitleri ve diğer bilgileri sizler için derledik. Çıkış yeri Doğu Asya olan bu çay çeşidinin kökeni, Çin ve Tayvan’a dayanır. Tarihinin ise, Shen Nung adlı Çin İmparatoruna kadar uzandığı düşünülmektedir.

1-Diğer Çaylardan Farkı Nedir?

Beyaz çay nedir? Sorusu, aslında siyah çaya alternatif olarak gündeme gelmeye başladığından beri sorulan bir sorudur. Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla aynı bitki kökeninden gelse de toplanan yapraklar ve bunların işlenişi tamamen farklı. Meselaen kaliteli çeşidi olarak bilinen “Silver Needle” yapımında, tek tek el ile toplanan ve tamamı açılmamış yapraklardan oluşan Camellia Sinensis bitkisi kullanılır.

Beyaz çay, ilk gündeme geldiği zamanlarda da sadece imparatorlara özel olarak üretilen, doğal ve çok faydalı bir çay çeşidiydi. Hala da bu özelliğini korumaktadır. Neredeyse hiç işlem görmediği için, diğer çay türlerine göre, “Kateşin” adlı antioksidan bakımından çok daha zengindir.

2-Yararları ve Zararları

Beyaz çay nedir? Sorusu, devamında faydaları ve zararları nelerdir konusunda da merak uyandırmaktadır. Beyaz çay, neredeyse hiç işlem görmediği için “Kateşin” adlı antioksidan bakımından çok zengindir. Bu durum sayesinde kanser gibi ciddi hastalıklarda, deforme hücrelerin büyümesini durdurarak hastalığın ilerlemesini önlemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve HIV semptomlarının azalmasını sağlamada önemli etkileri vardır.

Ayrıca erken yaşlanmaya meyilli hücrelerin yenilenme özelliğini arttırır. Ancak fazla tüketildiğinde uykusuzluk, çarpıntı, anksiyete gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca, vücutta demir üretimini arttırabilme durumu olduğundan, yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilir. Kafein miktarı diğer çaylara göre çok daha az olabilir ancak, günde 2 fincan sınırını geçmemek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz