Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

0
368

Badem yağı faydaları denildiğinde, herkesin aklına ilk olarak kaş, kirpik ve saç bakımında gösterdiği performans ile akıllarda yer etmiş, zengin içerikli bir yağ gelmektedir. Ancak badem yağının tek faydası saç kaş ya da kirpik üzerinde değil, tüm vücuda eşsiz faydalar sağlıyor. Bebekler için bile kullanılması mümkün olan bu yağın faydalarına bir göz atalım.

1-Cilde Faydaları

Badem yağı faydaları konuşulmaya başlandığında, herkesin aklına ilk olarak saç bakım maskeleri hazırlanırken her listenin başını çeken bir yağ çeşidi gelmekte. Ancak badem yağı, sadece saçlar için değil, içeriğindeki A, B ve E vitaminleri ile tırnaklara, göz altı morluklarına hatta güneş lekelerine bile çare olabilmektedir. UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltması, göz altı morluklarını hafifletmesi gibi problemlerde oldukça etkili olan badem yağı, ayrıca çok tercih edilen bir masaj yağıdır. Isıtılarak uygulandığına, kasılmış bölgeyi gevşetme özelliğinin yanı sıra, strese bağlı kasılmaları da badem yağı masajıyla çözmek mümkündür çünkü ısıtılmadan uygulandığında da kas gevşetici etkisi bulunmaktadır.

2-Vücuda Faydaları

Badem yağı faydaları cilt üzerinde oldukça net şekilde görülmekle birlikte, meyvesini yemeyi sevdiğimiz bu bitki, vücut içinde oldukça yararlıdır. Saç derisine masaj yapılması sonucunda kepekleri yok ederken, sabah kahvaltısında tüketilmesi durumunda kan şekerini düzenler ve diyabetle savaşma konusunda etkili bir yardımcı haline gelir. Ayrıca kabızlık sorunu çekenler için, gece yatmadan önce bir bardak suyun içine eklenecek birkaç damla badem yağı, etkili bir çözüm olarak öneriliyor. Egzama, sedef ve roza gibi cilt hastalıklarına iyi gelmekle birlikte, vücut direncini de arttırıyor ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor. Fazlaca potasyum ve omega-3 içermesi sebebiyle hafızayı da dinç tutuyor. Ayrıca kalp krizi ve felç risklerini de en aza indirmeye yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz