Antioksidan Özelliğe Sahip Olan Bitkiler

0
293

Antioksidan özelliğe sahip olan bitkiler sağlıklı beslenme açısından oldukça önem taşıyan besinlerdir. Sağlıklı bir yaşam düzenli spor, uyku ve sağlıklı beslenmekle sağlanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha çok insanın sağlıklı beslenmeye başlaması, tüketilen gıdaların içeriğinin de araştırılmasına ve daha çok merak edilmesine sebep olmuştur. Besinlerde en çok aranan özelliklerden biri olan antioksidanın sağlık açısından önemi ve hangi besinlerde bulunduğunu öğrenmek için yazının devamını okuyunuz.

Antioksidan Nedir

Antioksidan, yağların oksidasyonunu yavaşlatmasıyla bilinen bir maddedir. Antioksidan özelliğe sahip olan bitkiler ile alınabileceği gibi çeşitli yapay yollarla da alınabilmektedir. Vücudun bazı basınçlara reaksiyon için ürettiği moleküllerin ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemektedir. Antioksidanların tümör riskini azaltması da bu tanımla rahatlıkla açıklanabilmektedir. Bunun yanı sıra hücre yıkımını azaltmaları sebebiyle, yaşlılık etkenlerini minimuma indirerek kişiye daha sağlıklı bir hayat sağlamaktadır.

Besinlerin dışında, Selenyum, C Vitamini, Coenzim Q10 ve E vitamini prepatları ile de antioksidan alımı mümkündür. Damar sertliği yaşayan kişilerde, damarlarda yeni plak oluşmaması adına bu gibi antioksidan prepatlarının kullanıldığı görülmüştür.

Hangi Bitkilerde Bulunur

Antioksidanın, bazı moleküller ve serbest radikaller ile bağ kurarak hücrelere zarar vermesini önlediğini, böylelikle kanser riski de azalttığını belirtmiştik. Antioksidan alımı için en doğal yöntem ise antioksidan özelliğe sahip olan bitkilerilesağlanmaktadır. Antioksidan özelliğe sahip pek çok pesin bulunmaktadır, bitkiler de bu besinlerden biridir.

Meyve ve sebzelerin yanı sıra bitter çikolata, ceviz, tam tahıllar da antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Antioksidan içeriği ile en çok bilinenler, çilek, ıspanak, böğürtlen gibi besinlerdir. Güçlü bir antioksidan içeriği olan ıspanak, iki farklı antioksidan çeşidini bulundurur ve yaşlanmaya karşı korumaktadır. Tüm besinlerin ölçülü kullanımının göz ardı edilmemesi ve uzmanların tavsiyesine uyulması gerekmektedir. Antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeler aşağıdaki gibidir;

 1. Böğürtlen
 2. Brokoli
 3. Domates
 4. Kırmızı Üzüm
 5. Yeşil Çay
 6. Kırmızı Erik
 7. Havuç
 8. Yaban Mersini
 9. Çilek
 10. Enginar
 11. Ahududu
 12. Lahana
 13. Fasulye
 14. Pancar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz