ADA ÇAYI NE İÇİN KULLANILIR?

0
327

Ada çayı ne için kullanılır sorusu bizi, hem kokusuyla hem de şifasıyla herkesi etkisi altına alan ada çayı bitkisine yönlendiriyor. Bu bitki, 13. Asırdan beri, şifa kaynağı olarak görülüyor ve daha o zamanlardan, insanlar kendi bahçelerinde bu bitkiyi yetiştiriyordu.

1-Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

Ada çayı ne için kullanılır denildiğinde akla ilk olarak çay formu gelen bu bitki, beyin fonksiyonlarının hareketli olmasını sağladığı için hafızayı güçlendirmesiyle biliniyor ayrıca Alzheimer ve Demans gibi, beyni etkileyen hastalıkların kişiyi etkilemesi riskini en aza indiriyor. Ada çayı, özellikle sindirim ve solunum sistemindeki bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olmasıyla da biliniyor. Gut artriti olan hastalarda da oldukça etkili olduğu, araştırmalar sonrasında kanıtlanmıştır. Merhem şeklinde deriye sürülmesi, vücudu bakteri ve virüs işgalinden koruyor ve yaprakları egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynuyor. İshal ve gastrit gibi sindirim sistemi sorunları üzerinde oldukça etkili olan ada çayı, yemeklere eklendiği takdirde bağırsak sistemini korumaya yardımcı oluyor.

2-Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Ada çayı ne için kullanılır denildiğinde genellikle kullanılacak yere göre tarif edilse de, çoğu kişi çay formunu tercih eder. Uçucu yağ olarak da bulunan ada çayı bitkisi, yemeklere katılarak ya da en sık tüketilen şekliyle çay olarak kullanılabilir. Ada çayını demlemek için, sıcak su dolu çay bardağına 1 dal taze ada çayı koyulup, istenilen renk ve koku elde edildiğinde dal çıkarılabileceği gibi, normal çay şeklinde de demlenebilir. Ancak normal çay şeklinde, tadı biraz daha acı olmaktadır. Bunu önlemek için, demleme süresini 5 dakika ile sınırlamalısınız ve ada çayı tüketirken, sayının günde 2-3 bardağı aşmamasına dikkat etmelisiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz